• انتشار: 10 نوامبر 2018
  • ساعت: 12:05
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 30373
پرینت
محمد یونس قانونی

نشست صلح مسکو آغاز تجزیه افغانستان است

محمد یونس قانونی رئیس سابق مجلس نمایندگان کشور تأکید کرد که پلان صلح بدون حضور حوزه مقاومت تحت هر نامی باشد برای مردم افغانستان قابل قبول نخواهد بود.

به گزارش رها، نشست صلح مسکو که روز جمعه ۱۸ عقرب با حضور نمایندگان دوازده کشور و هیأت طالبان و شورای عالی صلح در پایخت روسیه برگزار گردید واکنش های زیادی به همراه داشت. رنگین دادفر اسپنتا وزیر خارجه پیشین آن را مشروعیت بخشی به یک گروه نا مشروع خواند و محمد یونس قانونی آن را آغاز تجزیه کشور می داند.
آقای قانونی که همزمان با نشست مسکو در مراسم گرامی‌داشت از یازدهمین سالیاد ترور شهید سیدمصطفی کاظمی در کابل صحبت می‌کرد گفت: هر نشستی که برای تأمین صلح بدون حضورمردم و حکومت افغانستان برگزار شود بحران جدید دیگری را خلق می‌کند.
وی با بیان اینکه ما صلح مهندسی شده را نمی‌خواهیم گفت: مذاکرات صلح مسکو آغاز تجزیه افغانستان است و ما خواستار جزیره مسلح قدرت در کشور نیستیم.
آقای قانونی گفت: اگر جزایر قدرت در کشور تشکیل شود برای آینده افغانستان بسیار خطر آفرین خواهد بود.
وی راجع به انتخابات ولسی جرگه نیز گفت که این انتخابات با نقایص و کاستی برگزار شد و اگر نتایج انتخابات به گونه شفاف اعلام نشود این نتایج برای مردم قابل قبول نیست.
رئیس سابق ولسی جرگه افزود: انتخابات در یک چالش بسیار خطرناک قرار دارد و آن فراتر از ۲۰۱۴ است که مبادا کشور را به دو بلوک جنوب و شمال تقسیم کند.
محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا نیز درباره نشست مسکو گفت: امیدواریم که نشست مسکو آغازی باشد برای گفتگو و مفاهمه برای آوردن صلح در کشور.
آقای ایزدیار با انتقاد از حکومت گفت: دولت شهامت این را پیدا نکرد تا در نشست مسکو شرکت کند و خواسته‌های مردم را مطرح کند.
وی افزود: تروریستان، دشمن همه مردم افغانستان است و آنان قوم‌ و مذهب نمی‌شناسند؛ زیرا در هفده سال گذشته این پدیده شوم از تمام اقوام کشور قربانی گرفته است.
معاون مجلس سنا بیان داشت: امروز تروریزم طالبانی، داعشی و هر نام دیگر که بر آنان می‌گذارند، در برابر مردم افغانستان قرار دارند و فرزندان ما از تمام اقوام و مذاهب علیه آنان مبارزه می‌کنند.
وی تصریح کرد: ما نباید در برابر تروریستان رفتارهای دوگانه داشته باشیم و برخی از آن‌ها را برادران ناراضی بدانیم؛ زیرا تمام گروه‌های تروریستی دشمن مردم ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.