• انتشار: 2 فوریه 2020
  • ساعت: 11:22
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41350
پرینت
خلیل زاد با عبدالله دیدار کرد

صلح نباید در انحصار عده ای خاص قرار بگیرد/تیم مذاکره کننده باید همه شمول باشد

در دیدار زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با رئیس اجرایی دولت وحدت ملی بر همه شمول بودن تیم مذاکره کننده و در انحصار نبودن پروسه صلح از سوی عده ای خاص تاکید شد.

 زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفت تیم مذاکره‌کننده‌ی افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان باید فراگیر و همه‌شمول باشد و از تمام طرف‌های دخیل نمایندگی کند.

آقای خلیل‌زاد این اظهارات را شب گذشته (شنبه، ۱۲ دلو) در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور و رهبری تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی مطرح کرده است.

خلیل‌زاد در حالی به فراگیر و همه‌شمول بودن تیم مذاکره‌کننده‌ی افغانستان تأکید کرد که پیش از این وزیر دولت در امور صلح از آمادگی تیم مذاکره‌کننده‌ی حکومت افغانستان برای حضور در مذاکرات صلح سخن گفته بود.

از سویی هم، ریاست اجراییه در اعلامیه‌ای گفت آقای خلیل‌زاد در این دیدار درباره‌ی تلاش‌ها و مذاکراتش با طالبان برای دست‌یافتن به صلح و دو سفر اخیرش به بروکسل و اسلام‌آباد معلومات داده است.

خلیل‌زاد افزود در سفر به بروکسل با اعضای ناتو و در سفر به اسلام‌آباد با مقام‌های پاکستانی در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

او دست‌یافتن به صلح در افغانستان را از اهداف عمده‌ی ایالات متحده‌ی امریکا خواند و گفت کشورش بر اصل کاهش خشونت با تعریف و میکانیزم مشخص و قابل قبول برای امریکا و حکومت و مردم افغانستان به‌عنوان پیش‌شرط امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان، پابند است.

خلیل‌زاد تأکید کرد در این راستای هنوز پاسخی از طالبان دریافت نکرده و منتظر پاسخ این گروه است.

در همین حال، عبدالله عبدالله ضمن قدردانی از تلاش‌های ایالات متحده‌ی امریکا و شخص خلیل‌زاد برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان، صلح را از خواست‌ها و نیازهای اصلی حکومت و مردم افغانستان دانسته است.

آقای عبدالله ابراز امیدواری کرد «طالبان با درک واقعیت‌های جامعه و با استفاده از فرصت به دست آمده به صلح تن دهند و قتل و کشتار هرچه سریع‌تر در کشور پایان یابد».

او در عین حال تأکید کرد: «صلح و تلاش‌های صلح در انحصار هیچ‌ نهاد و گروهی نمی‌تواند باشد و باید با قضیه‌ی صلح به صورت فراگیر و همه‌جانبه برخورد گردد.»

رییس اجرایی کشور در ادامه افزود تمام جریان‌های سیاسی، شخصیت‌های ملی، زنان و نهادهای جامعه مدنی کشور در مذاکرات صلح حضور داشته باشند و نظریات و دیدگاه‌های آنان در این زمینه در نظر گرفته شود.

آقای عبدالله پیش از این نیز گفته بود صلح خواست جمعی مردم افغانستان است و وزارت دولت در امور صلح نمی‌تواند به تنهایی کار صلح را در کشور به پیش ببرد.

گفتنی است آقای خلیل‌زاد از مدتی بدینسو در قطر مصروف گفت‌وگو با نمایندگان طالبان در مورد کاهش خشونت در افغانستان بود. او پس از سفر به بلجیم، روز جمعه به پاکستان رفت و پس از آن روز گذشته وارد کابل شد.

خلیل‌زاد پس از ورود به کابل با رییس‌جمهور اشرف غنی دیدار کرد. او در این دیدار گفت در گفت‌وگوهای او با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.