• انتشار: 28 فوریه 2019
  • ساعت: 14:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32750
پرینت
رئیس جمهور غنی:

صلح می‌خواهیم اما نه به هرقیمتی!

رئیس جمهور غنی امروز در نشست اجماع ملی زنان در کابل گفت حکومت و مردم افغانستان صلح را می‌خواهند اما نه به هرقیمتی!

رئیس جمهور غنی گفت صلح افغانستان به نفع منطقه و جهان است و باید روی تضمین‌های صلح در افغانستان کار شود.

آقای غنی افزود مالکیت و رهبری صلح باید در دست حکومت مشروع افغانستان باشد.

آقای غنی، ادامه جنگ را کار حلقه خبیثه و تلاش برای صلح را مسئولیت حلقه نجیبه دانست و تأکید کرد پیام زنان امروز افغانستان به طالبان این است که دیگر صحنه‌های کشت‌وکشتار و شلاق زدن را تکرار نکنند و در یک زندگی مصالمت‌آمیز به آبادانی کشور فکر کنند.

 رئیس جمهور غنی می‌گوید در ادامه سخنان خود افزود کسانیکه طرفدار تشکیل حکومت موقت هستند در حقیقت از انتخابات می‌ترسند.

رئیس جمهور افزود صلح در تضاد با انتخابات قرار ندارد، انتخابات موجب مشروعیت می‌گردد، جمهوری اسلامی افغانستان بدون انتخابات معنای جمهوریت خود را از دست می‌دهد اما کسانیکه از انتخابات می‌ترسند بحث حکومت موقت را پیش می‌کشند.

رئیس جمهور غنی خطاب به این دسته از منتقدان خود گفت: «اگر ترس  ندارید بیایید در انتخابات شانس خود را امتحان کنید.!»

رئیس جمهور گفت باید به حقوق زنان احترام گذاشته شود، زنان در پروسه صلح شریک شوند و نقش بگیرند و زنان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند باید در تشکیل  اجماع ملی که نیاز مبرم برای صلح است، تمام سعی  خود را انجام دهند.

رئیس جمهور غنی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری لویه جرگه مشورتی برای صلح اشاره کرد و گفت این لویه جرگه باید همه‌شمول باشد و تمام مردم افغانستان حتی از قریه‌جات بتوانند در آن نماینده داشته باشند.

آقای غنی افزود مباحث و موضوعاتی که در لویه جرگه قرار است مطرح شود باید شفاف و روشن باشد.

رئیس جمهور در ادامه تأکید کرد باید کلمه افراد مسلح غیرمسئول برای همیشه از فرهنگ سیاسی و اجتماعی مردم محو شود؛ کسانیکه با زور قانون را زیرپا می‌گذارند و مردم را لت‌وکوب می‌کنند باید مجازات شوند.

آقای غنی همچین گفت زنان امروز افغانستان دیگر زنان دیروز و پریروز نیستند؛ زن امروز افغانستان مدیر، مدبر، آینده‌نگر و معتقد به وحدت ملی می‌باشد.

رئیس جمهور غنی در بخش دیگری از سخنان خود به نهم حوت روز ملی نیروهای امنیتی اشاره کرد و گفت نیروهای امنیتی حافظ قانون اساسی کشور و ضامن بقای نظام مشروع افغانستان می‌باشد.

سخنان رئیس جمهور غنی در مورد صلح در حالی ایران می‌شود که امیدها به نشست مستقیم امریکا با نمایندگان طالبان در قطر در مورد مذاکره مستقیم طالبان با دولت کابل افزایش یافته‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.