• انتشار: 28 جولای 2020
  • ساعت: 17:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46327
پرینت
وزیر مهاجرین و عودت کنندگان:

صلح برقرار شود یک و نیم میلیون مهاجر به کشور برمی گردند

به گفتۀ آقای بلخی، پس از تحقق صلح امکان دارد یک تا یک‌ونیم میلیون مهاجر در سال آیندۀ میلادی به کشور برگردند.

سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین وعودت‌کنندگان کشور می‌گوید که برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی و جلوگیری از مهاجرت دوبارۀ برگشت کنندگان، نیاز است برای آنان زمینه مسکن و کار فراهم شود. به گفتۀ او، در صورتی که صلح در کشور برقرار شود، در سال آیندۀ میلادی بین یک تا یک‌ونیم میلیون مهاجر دوباره به کشور بر خواهند گشت.

آقای بلخی این موضوع را دیروز (دوشنبه، ششم اسد) در دیداری با ویم ریپما، مسئول بخش اجتماعی دفتر اتحادیۀ اروپا در کابل مطرح کرد.

به گفتۀ آقای بلخی، پس از تحقق صلح امکان دارد یک تا یک‌ونیم میلیون مهاجر در سال آیندۀ میلادی به کشور برگردند.

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنند‌گان می‌افزاید که این وزارت طرحی را جهت کمک به بازگشت‌کنندگان پس از صلح آماده می‌سازد و مدیریت آن نیاز به همکاری جامعۀ جهانی دارد.

آقای بلخی خاطرنشان ساخت: «تلاش‌هایی که تاکنون از سوی شماری از اداره‌های بین‌المللی در زمینۀ اشتغال‌زایی صورت گرفته، موثر نبوده و بهتر است کمک‌های جامعۀ جهانی در عرصۀ مهاجرت از طریق بودجۀ افغانستان صورت گیرد.»

با این حال، به نقل از خبرنامۀ وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، مسئول بخش اجتماعی دفتر اتحادیۀ اروپا وجود مشکلات در برنامه‌های اشتغال‌زایی موسسه‌های خارجی را تأیید کرده و گفت پیشنهاد آقای بلخی را با سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل شریک خواهد ساخت.

این در حالی است که بر اساس آمارهای موجود بیش از شش میلیون شهروند افغانستان در کشورهای دیگر جهان مهاجر شده‌اند. از این میان یک‌ونیم میلیون مهاجر در پاکستان و بیش از دونیم میلیون مهاجر دیگر در ایران زند‌گی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.