• انتشار: 10 نوامبر 2020
  • ساعت: 16:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50581
پرینت
دیدار عبدالله عبدالله با سران جهادی

صلح با عزت خواست تمام مردم افغانستان است

رهبران سیاسی و جهادی ابراز داشتند در شرایط کنونی انسجام نیروهای سیاسی و ملی برای موفقیت روند صلح و صیانت کشور از بحران ضروری است.

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در پی بن‌بست مذاکرات صلح با طالبان با شماری از رهبران و سیاسی و جهادی کشور دیدار کرد.

عبدالله عبدالله پس از دیدار با رئیس جمهور غنی با شماری از رهبران جهادی و سیاسی افغانستان درباره بن‌بست مذاکرات صلح گفت‌وگو کرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط شورای عالی مصالحه افغانستان، در این دیدار بزرگان سیاسی کشور بر حمایت از روند صلح با عزت، پایدار و قابل قبول برای همه مردم افغانستان تاکید کردند.

این رهبران سیاسی و جهادی همچنین ابراز داشتند که در شرایط کنونی انسجام نیروهای سیاسی و ملی برای موفقیت روند صلح و صیانت کشور از بحران ضروری است.

دیدار عبدالله با رهبران سیاسی در حالی صورت گرفته که مذاکرات تیم دولت افغانستان و تیم طالبان از لحظه آغاز تاکنون نتوانسته دستور کار مذاکرات را تعیین کند.

براساس گزارش‌ها طالبان بر مبنا قرار گرفتن توافقنامه قطر و فقه حنفی در این مذاکرات تاکید دارد اما دولت افغانستان می‌گوید اگر قرار باشد توافقنامه آمریکا و طالبان مبنا قرار گیرد اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو نیز باید به عنوان اصل درنظر گرفته شود.

گزینه دوم پیشنهادی دولت نیز این است که نه توافقنامه آمریکا و طالبان و نه اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو مبنا قرار گیرد بلکه مذاکرات براساس تصمیمات لویه جرگه مشورتی صلح و قطعنامه این جرگه به پیش برده شوند.

دولت افغانستان همچنین پیشنهاد کرده  قرآن و حدیث جایگزین تمامی گزینه‌های دیگر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.