• انتشار: 30 آگوست 2020
  • ساعت: 15:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47895
پرینت
رئیس جمهور غنی در مراسم عاشورای حسینی در غرب کابل شرکت کرد

صلح باید از معامله سیاسی دور باشد

غنی بر حفظ و تقویت نظام جمهوری نیز تأکید کرد و گفت جمهوریت نظام تمام مردم افغانستان است و دوره‌ای که یک اقلیت کوچک بر همه‌ چیز حاکم بود، گذشته است.

 رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید معنای صلح معامله‌ی سیاسی نه، بلکه تحقق خواست مردم افغانستان برای ختم خشونت و خون‌ریزی در کشور است.

آقای غنی این اظهارات را امروز (یک‌شنبه، ۹ سنبله) در مراسمی به مناسبت گرامی‌داشت از روز عاشورای حسینی در غرب کابل مطرح کرد. او از مردم خواست از صلح ترس نداشته باشند.

غنی بر حفظ و تقویت نظام جمهوری نیز تأکید کرد و گفت جمهوریت نظام تمام مردم افغانستان است و دوره‌ای که یک اقلیت کوچک بر همه‌ چیز حاکم بود، گذشته است. 

به گفته‌ی او، جمهوریت یک نظام بزرگ است که همه چیز را جذب کرده می‌تواند.

در همین حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری نیز در این مراسم گفت صلح باعزت و پایدار صلحی است که با جمهوریت سازگار باشد.

آقای دانش همچنان افزود صلح منتهی به امارت هرگز نمی‌تواند صلح پایدار باشد.

او گفت: «صلح باعزت نیاز به دولت مقتدر و ملت متحد دارد، نظام امارت نه دولت مقتدر ایجاد می‌تواند و نه ملت متحد.»

دانش علاوه کرد دولت افغانستان با تمام توان و امکانات در راه تحقق صلح باعزت تلاش می‌کند و گام‌های استواری را در این مسیر برداشته است.

او به تشکیل شورای عالی مصالحه ملی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای روند صلح عنوان کرده و از طالبان نیز خواست به میز مذاکره حاضر شوند.

این درحالی است که با وجود تلاش‌های ملی و بین‌المللی، طالبان هنوز هم حاضر به مذاکره‌ی مستقیم با دولت افغانستان نشده‌اند. این گروه به رهایی کامل زندانیانش از سوی دولت افغانستان تأکید دارد.

دولت افغانستان اما می‌گوید که برای رهایی ۳۲۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالبان، این گروه باید نخست نیروهای کماندو را از بند رها کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.