• انتشار: 22 اکتبر 2019
  • ساعت: 00:39
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38893
پرینت
سفرهای متعددد مقامات امریکایی به کابل

صلح افغانستان و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برای واشنگتن مهم است

برخی از نمایندگان مجلس افغانستان، سفر این مقام‌های امریکایی را با اهمیت خوانده می‌گویند روند صلح و نتایج شفاف انتخابات افغانستان برای امریکا مهم است.

برخی نمایندگان با اشاره به سفرهای متعدد مقام‌های امریکایی به کابل می‌گویند روند صلح و نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای امریکا اهمیت ویژه ای دارد.

روز گذشته مارک اسپر وزیر دفاع امریکا و نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان امریکا در یک سفر غیر منتظره وارد کابل شدند. آنان در دیدارهای جداگانه با رهبران حکومت وحدت ملی بر تامین صلح و شفافیت در انتخابات افغانستان تاکید کردند.

با این وجود، شماری از نمایندگان مجلس افغانستان، سفر این مقام‌های امریکایی را با اهمیت خوانده می‌گویند روند صلح و نتایج شفاف انتخابات افغانستان برای امریکا مهم است.

محمدرحیم علی‌یارزاده یک عضو مجلس نمایندگان در این باره به خبرگزاری جمهور گفت امریکا از حامیان اصلی افغانستان در مبارزه با تروریزم است و به همین خاطر نسبت به همه حوادث امنیتی و سیاسی در کشور، حساس است.

آقای علی‌یارزاده افزود سفرهای اخیر مقام‌های امریکایی به کابل، می‌تواند چنین توجیه شود که امریکا بار دیگر در تلاش است تا روند صلح افغانستان را آغاز کند؛ همچنین نتیجه شفاف انتخابات افغانستان نیز می‌تواند از دید امریکا در روند صلح تاثیر گذار باشد.

عبدالشکور واقف حکیمی دیگر عضو مجلس نیز در این خصوص گفت افغانستان هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ نظامی نقطه عطفی برای امریکا است؛ بناً بحث صلح با طالبان و نتایج انتخابات، مورد توجه سفر مقام‌های امریکایی به کابل است.

به گفته او، امریکایی‌ها با حکومت آینده‌ای که در نتیجه انتخابات شفاف به میان می‌آید از نزدیک کار می‌کند تا زمینه برای تامین صلح و خروج حد اقل بخشی نیروهای خود را از افغانستان فراهم سازد.

در همین حال، برخی نمایندگان مجلس با اشاره به سفر وزیر دفاع و رییس مجلس نمایندگان امریکا به کابل می‌گویند روند صلحی که پس از تشکیل حکومت جدید روی دست گرفته می‌شود باید با محوریت و مالکیت دولت و مردم افغانستان باشد.

علی اکبر جمشیدی یک نماینده مجلس در این مورد گفت: “صلح برای افغانستان مهم است؛ اما مردم افغانستان صلح باعزت می‌خواهند که در آن تمام ارزشهای ۱۸ سال اخیر حفظ گردد و قربانی‌های مردم هدر نرود.”

آقای جمشیدی تاکید کرد صلح به رهبری افغان‌ها می‌تواند سبب صلح و ثبات دایمی در کشور شود؛ در غیر آن هرگونه توافق بدون دولت و مردم افغانستان مردود خواهد بود.

اخیراً گزارش‌هایی وجود دارد که می گوید امریکا در تلاش است تا مذاکرات صلح با طالبان را به شرط توافق آتش‌بس از سوی این گروه از سربگیرد؛ اما هنوز چگونگی از سرگیری این مذاکرات مشخص نیست.

مذاکرات صلح امریکا و طالبان حدود یک ماه پیش، پس از نه دور مذاکرات فشرده و نزدیک شدن به توافق نهایی از سوی دونالد ترامپ متوقف شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.