• انتشار: 3 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:34
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37356
پرینت
وزیر امور خارجه امریکا به بروکسل می رود

صلح افغانستان موضوع صحبت پمپئو با سران ناتو

مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا برای صحبت در مورد صلح افغانستان با سران ناتو به بروکسل می رود.

آقای پمپیو امروز سه‌شنبه (۱۲ سنبله) واشنگتن را به مقصد بروکسل ترک می‌کند و قرار است با سران ناتو روی موضوع صلح افغانستان گفتگو کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های امریکایی گفت آقای پمپیو با ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو روی مساله صلح افغانستان و آینده ماموریت این پیمان پس از توافق صلح امریکا و طالبان، در افغانستان بحث و گفتگو خواهد کرد.

بر بنیاد توافقنامه صلح امریکا و طالبان، قرار است ۴۵۰۰ سرباز امریکایی از پنج پایگاه نظامی این کشور، افغانستان را ترک کنند.

سفر پمپیو به بروکسل در حالی انجام می‌شود که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا پس از پایان نهمین دور مذاکره با طالبان به کابل برگشته و در مورد جزئیات مذاکراتش با سران حکومت بحث و گفتگو می‌کند.

قرار است آقای خلیلزاد پس از کابل به اسلام آباد و بروکسل سفر کند.

خلیلزاد پس از ورود به کابل تا هنوز چند بار رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو نموده و جزئیات توافقنامه را شریک کرده است.

او شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفت توافقنامه صلح امریکا و طالبان آماده تایید دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا است و احتمال بسیار ضعیف وجود دارد که آقای ترامپ در این توافقنامه تغییراتی را وارد کند.

همچنین او خاطر نشان کرد زمینه را برای مرحله گذار از گفتگوهای امریکا و طالبان به گفتگوهای حکومت افغانستان با طالبان فراهم ساخته و قرار است این مذاکرات آغاز شود.

حکومت افغانستان نیز اعلام کرد موارد توافقات امریکا و طالبان را با دقت بررسی کرده و بر اساس منافع افغانستان در مورد آن موضع می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.