• انتشار: ۶ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۲۳:۳۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36369
پرینت

صدور ویزای پاکستان برای افغان ها متوقف شد

سفارت پاکستان در کابل صدور ویزا برای افغان ها را متوقف کرد.

سفارت پاکستان در کابل با نشر اعلامیه‌ای گفت ویزای این کشور تنها برای بیماران، افراد مسن، زنان و تاجران ویزه صادر خواهد کرد.

در اعلامیه این سفارت آمده:” تا زمانی که حکومت افغانستان در برابر باندهایی که دربیرون از سفارت برای دسترسی به خدمات این سفارت از متقاضیان پول می‌گیرند، اقدام نکند، این سفارت برای شهروندان افغانستان ویزه صادر نخواهد کرد.”

اما نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در مصاحبه با صدای امریکا، این اقدام پاکستان را یک بهانه خواند و گفت سفارت آن کشور نمی‌خواهد این مشکل را حل کند.

رحیمی گفت: “این صرف یک بهانه است، سفارت پاکستان نمی‌خواهد این مشکل را حل کند، سفارت‌های دیگر نیز هستند که در آنجا نیز ازدحام وجود دارد، اما آن‌ها یک سیستم منظم ساخته اند. این مشکل از خود سفارت است”.

سخنگوی وزارت داخله همچنان از سفارت پاکستان خواست مشکلات داخلی این اداره را خود شان حل کنند.

سفارت پاکستان در حالی این اقدام را روی دست گرفته که پیش از این نگرانی‌هایی از روند صدور ویزه در کابل و ننگرهار وجود داشت.

سال گذشته شماری از متقاضیان ویزه در ولایت ننگرهار، اتهاماتی به کنسولگری و محافظان این نهاد دیپلماتیک وارد کردند که می گفت در ازای صدور ویزای پاکستان از متقاضیان پول های هنگفت اخذ می شده است.

پس از این رویداد کنسولگری پاکستان در ننگرهار مدتی تعطیل شد.

هر روز هزاران تن در کابل، ننگرهار و قندهار به سفارت و کنسولگری های پاکستان برای گرفتن ویزه مراجعه می‌کنند، اما شماری اندکی موفق به اخذ ویزه می‌شوند.

پیش از این گزارش‌هایی از بی‌نظمی در روند اخذ ویزه در مقابل سفارت پاکستان در کابل نیز نشر شده بود.

پس از آن که شکایات از وجود فساد به میان آمد، وزارت داخله تعدادی را بازداشت کرد.

وزارت داخله در این اواخر، دو پولیس محافظ سفارت افغانستان که یک پیرمرد متقاضی ویزه را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند بازداشت کرد.

همچنان، وزارت داخله برای جلوگیری از فساد و تامین شفافیت، تمامی محافظان سفارت پاکستان را تغییر داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.