• انتشار: 3 اکتبر 2016
  • ساعت: 02:23
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13907
پرینت

صدور تصدیق بین المللی استاندارد ISO در افغانستان

جلسۀ شورای عالی اقتصادی به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور روی طرح های پیشنهادی صدور تصدیق نامه بین المللی استندرد ISO و سرمایه گذاری بحث نمود.

در این جلسه که قبل از ظهر امروز در ارگ دایر گردید، طرح پیشنهادی صدور تصدیق نامه بین المللی استندرد ISO مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

جلسه شورای عالی اقتصاد تاکید کرد که با استندردسازی شرکتها، کیفیت محصولات افغانی تضمین شده و به صورت قابل اعتمادی به بازارهای منطقه و جهان صادر می گردد.

مسئولان در اداره نورم و استندرد خاطر نشان کردند که عملی شدن پروسۀ توزیع تصدیق نامه ISO وقت‌گیر بوده، اما این اداره تا عملی شدن آن فقط یک گام فاصله دارد.

آنان تصریح کردند که گروهی از کارشناسان این اداره جهت فراگیری آموزش های لازم در این زمینه به کشور ترکیه اعزام شده اند.

مسئولان این اداره گفتند که برای صدور تصدیق نامه کیفی، این اداره پنج لابراتوار آماده و سه لابراتوار پلان شده دارد که به وسیلۀ این لابراتوارها محصولات در داخل کشور به گونۀ استاندارد آن آزمایش میگردد.

محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربنایی نیز صدور تصدیق نامه ISO را گامی مهم و ارزنده دانسته و گفت که باید مهارت های لازم در این زمینه وجود داشته باشد و نیز با وزارت تحصیلات عالی هماهنگی صورت گیرد تا زمینۀ آموزش را برای افراد در این بخش مهیا سازد.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع ضمن استقبال از استندردی سازی شرکت ها گفت که همه شرکت ها مکلف خواهند بود تا معیارهای لازم را در این بخش تکمیل کنند و سند سازمان بین المللی استندرد را به دست آورند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور نیز گفت: “باید ظرفیت ادارۀ نورم واستندرد مشخص گردد و بستر صدور سند بین المللی استندرد دراین اداره نیز تثبیت گردد، زیرا دراین بخش نیروی متخصص لازم است.”

آقای غنی بر علمی شدن روند صدور سند بین المللی استندرد تأکید کرد و گفت که به منظور عملی شدن این طرح باید به گونۀ تخصصی و مرحله یی اقدام شود و از تجارب شرکت ها در این راستا استفاده شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که باید فعالیت شرکت ها در مطابقت با معیارهای بین المللی عیار گردد و در این زمینه بررسی های همه جانبه لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.