• انتشار: ۱۷ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۲۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67476
پرینت

صدها پناهجوی افغان در ازبکستان با خطر دیپورت مواجه اند

شماری از نهادهای حقوق بشری می گویند که صدها پناهجوی افغان در ازبکستان که اسناد مهاجرتی ندارند با خطر دیپورت به افغانستان مواجه اند.

آکی پرس به نقل از دویچه وله نوشته است شماری از نهادهای حقوق بشری می گویند صدها پناهجوی افغان که به دنبال تحولات سیاسی اخیر در افغانستان به کشور ازبکستان پناه آورده اند، به علت نداشتن اسناد مهاجرتی ممکن  است به افغانستان عودت داده شوند.

نمایندگان انجمن حقوق بشری در آسیای میانه می گویند که پس از سقوط دولت پیشین در افغانستان دست کم ۲ هزار پناهجوی افغان وارد ازبکستان شده اند، که حتی اگر ازبکستان به آنها اسناد اقامتی ارائه نکند، این پناهجویان افغان به عنوان پناهنده محسوب می گردند.

در همین حال اما «یوسپ کابولژانوف» سخنگوی وزارت خارجه ازبکستان گفته است: «هیچ پناهجوی افغانی در ازبکستان نیست. تاکنون از هیچ پناهجوی افغان استقبال نکرده ایم. در ابتدا، زمانی که شروع برخی مهاجرت ها به سوی ازبکستان آغاز شد، ما با طالبان نشستی داشتیم و طالبان از آنها خواست که به افغانستان برگردند؛ و همگی داوطلبانه برگشتند.»

«انور نظیرف» یک تحلیلگر مسایل سیاسی می گوید پناهجویان افغان در ازبکستان در میانه یک معادله سیاسی گیر افتاده اند. «جان این پناهجویان در خطر است، زیرا آنها در لیست سیاه طالبان قرار دارند.»

وی افزود: «تمامی افغان هایی که به ازبکستان فرار کرده اند، همگی پناهجویان سیاسی هستند، زیرا آنها فعالین مدنی، خبرنگار، هنرمندان و یا شخصیت های سیاسی هستند.»

این تحلیلگر مسایل سیاسی ازبک خاطرنشان می کند که ازبکستان تاکنون درباره این پناهجویان موضع رسمی نگرفته است. «تا جایی که من درک می کنم ازبکستان نگران است با پذیرفتن این پناهجویان طالبان را ناراکت کند و از این رو نمی خواهد خود را درگیر این وضعیت کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.