• انتشار: ۹ میزان ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۴۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3093
پرینت

صدها تن در پی سقوط شهر کندز در کابل راهپیمایی کردند

صدها تن از شهروندان کابلی در اعتراض به مدیریت ضعیف دولت و سقوط شهر کندز توسط طالبان دست به تظاهرات زدند و مسیر چهارراهی احمد شاه مسعود تا سرک سیزده وزیر اکبرخان را راهپیمایی کردند.

راهپیمایان امروز (پنجشنبه) با شعارهای “طالبان جنایت می کند، ارگ حمایت می کند”، “ارگ باید از ستون پنجم خالی شود” و “مرگ بر طالبان نکتایی دار” دولت را متهم به دست داشتن در سقوط شهر کندز کردند.

تظاهرکنندگان می گویند که برای اینکه دولت و ستون پنجم بفهمد که ما از نیروهای امنیتی و خاک خود دفاع می کنیم، دست به این تظاهرات زدیم.

باقی سمندر، فعال مدنی و یکی از تظاهر کنندگان نیز گفت: “آمدیم راهپیمایی کنیم تا به دشمنان سرزمین خود و ستون پنجم دولت بگویم که از خاک و ناموس خود دفاع می کنیم.”

آقای سمندر نیز اظهار کرد که حقله هایی در داخل نظام –قوه مقننه، مجریه و قضاییه- وجود دارد که جاسوسان پاکستان، حامیان تروریسم و ستون پنجم در بدنه دولت است.

گفتنی است که در این تظاهرات بارها به اصطلاح “ستون پنجم” اشاره شد ولی هیچ یک از تظاهرکنندگان حاضر نشدند به طور صریح بگوید که چه کسانی جزء ستون پنجم دولت اند.

به صورت کلی اما برخی از آنان می گفتند که کسانی که حمله طالبان و قتل و غارت آنان را توجیه می کنند و کسانی که با عملیات های معاون دوم ریاست جمهوری مخالف بودند، ستون پنجم دولت و حمایت گران طالبان هستند.

ستون پنجم اصطلاحی است که اخیرآ وارد ادبیات سیاسی کشور شده است و به “حامیان حکومتی طالبان” اطلاق می شود.

تظاهرکنندگان سقوط کندز را لکه ننگی بر جبین رئیس جمهوری، مشاور امنیت ملی، وزیر داخله، سرپرست وزارت دفاع و رئیس عمومی امنیت ملی بیان کردند.

آنان بر این باورند که بی تفاوت بودن مقام های ارشد حکومتی در روزهای نخست سقوط کندز نشان می دهد که رهبری جنگ از داخل ارگ صورت می گیرد.

احمد ناصر یکی از راهپیمایان می گوید که بی تفاوتی مقام های رده بالای حکومت در روزهای بعد از سقوط شهر کندز نشان می دهد که جنگ از داخل ارگ رهبری می شود.

وی گفت، تا زمانی که ستون پنجم در داخل نظام وجود داشته باشد و جنگ را رهبری کند، وضعیت امنیتی در کشور بهتر از این که هست نمی شود.

آنان برای بهتر شدن وضعیت امنیتی، طی قطعنامه ای خواستار برکناری هر چه زود حنیف اتمر، نورالحق علومی و رئیس عمومی امنیت ملی شدند.

و همچنین ضمون بر کناری معصوم استانکزی، خواهان محاکمه وی نیز شدند.

تظاهرکنندگان در قطعنامه خود نگاشته بودند که نشانه هایی وجود دارد که ستون پنجم در داخل نظام رخنه کرده است و طالبان نیز توسط شماری از مسئولان بلند رتبه حمایت می شود.

در قطعنامه تظاهرکنندگان امده بود که انتقال جغرافیای جنگ به شمال کشور و جلوه دادن قومی به جنگ و قتل عام طالبان در شهر کندز تهدیدات خطرناکی برای صلح و ثبات کشور است.

همچنین به دولت هشدار دادند که اگر جلوی این رفتارها را نگیرد، افغانستان تجربه تلخی را شاهد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.