• انتشار: 29 اکتبر 2016
  • ساعت: 01:28
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14844
پرینت

صدها انگلیسی بخاطر زندانی شدن سرباز این کشور به جرم کشتن شورشی افغان تظاهرات کردند

صدها تن از سربازان بازنشسته انگلیسی امروز در مقابل پارلمان انگلیس بخاطر زندانی شدن یک سرباز این کشور بجرم کشتن یک شورشی افغان تظاهرات کردند.

الکساندر بلکمن در سپتامبر سال ۲۰۱۱ (سنبله ۱۳۹۰) و هنگامی که در ولایت هلمند بود، یک اسیر شورشی مسلح افغان را از فاصله نزدیک با تفنگ ۹ میلی متری اش کشت.

وی پس از این حادثه توسط دادگاهی در انگلیس به حبس ابد محکوم شد، که بعدها مجازاتش به ۸ سال زندانی کاهش یافت.

اما امروز (جمعه) صدها تن از شهروندان این کشور به شمول برخی کهنه سربازان انگلیس مقابل پارلمان این کشور تجمع کردند و خواهان تجدید نظر در رای دادگاه برای الکساندر بلکمن شدند.

طرفداران بلکمن کمپاینی را راه اندازی کرده اند و خواهان برگزاری دوباره دادگاه برای وی شده اند.

آنها می گویند که الکساندر بلکمن قربانی دیگران شده است.

همچنین طرفداران او می افزایند که شورشی دستگیر شده، قبل از این که توسط بلکمن کشته شود، به شدت زخمی بود و امیدی به زنده بودن او وجود نداشت.

در همین حال اما، جانان گلدبرگ که نمایندگی الکساندر بلکمن را بر عهده دارد می گوید قوانین انگلیس «مرگ آسان» را قبول ندارد، اما در گذشته مواردی دیده شده است که مقامات مجازات هایی برای این گونه موارد در نظر نگرفته اند.

«مرگ آسان» به حالتی گفته می شود که از روی ترحم شخص و یا حیوانی را بخاطر پایان دادن به درد و زخم هایش کشت.

گلدبرگ افزود یک سرباز هم اکنون اما مجبور است قبل از شلیک اسلحه اش، با وکیلش تماس گرفته و از او بپرسد که به هدفش شلیک کند و یا خیر.

تصاویری که از کلاه ایمنی یک سرباز دیگر حین وقوع این حادثه بدست آمده نشان می دهد، که بلکمن هنگام شلیک به این شورشی، اشعاری از ویلیام شکسپیر را نیز می خوانده است.

این در حالیست که چندی پیش یک سرباز استرالیایی پس از هفت سال از زندان پل چرخی کابل بجرم کشتن یک همکار افغانش آزاد شد.

وی هفت سال پیش یک تن از همقطاران افغانش را به ضرب گلوله از پای در آورده بود.

او در دادگاهش علت این کارش را دفاع از خود عنوان کرده بود. به گفته وی، همقطار افغانش اسلحه اش را درآورده و قصد شلیک به او را داشته، که اما او پیش دستی کرده بود.

وی اما دادگاه را نتوانست قناعت بدهد و به ۲۰ سال حبس محکوم شد. اما پس از هفت سال، و به درخواست دولت استرالیا و دریافت عفو محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور، از زندان پل چرخی آزاد شد.

گفتنی است که اغلب گزارش هایی از اینکه برخی شورشیان مسلح که در قالب نیروهای پولیس خود را جاسازی کرده اند، و به سوی نیروهای ائتلاف شلیک می کنند، به گوش می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.