سیاست

صالح قبل از سقوط: کشور را ترک نمی کنم و بام خانه ام در تایمنی را سنگر می سازم

به دنبال سخنان تازه اشرف غنی مبنی بر اینکه تا لحظه سوار شدن بر هلی کوپتر اطلاع نداشته که از کشور خارج می گردد، امرالله صالح معاون نخست او در مطلبی اما گفته است حمد الله محب و محمود فضلی از روز قبل از سقوط تصمیم به خروج خود و رئیس جمهور از کشور داشتند.

امرالله صالح معاون نخست دولت سقوط کرده اشرف غنی ساعاتی پس از انتشار مصاحبه اشرف غنی با «سر نیک کارتر» رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش بریتانیا، در برگه فیسبوکش با عنوان «وضاحت» نوشته است که حمد الله محب و محمود فضلی روز قبل از سقوط به دفتر او مراجعه کردند و از صحبت های آنان معلوم بود که قصد خروج خود و رئیس جمهور را از کشور دارند.

آقای صالح اما در پاسخ به آنها گفته است که از کشور خارج نمی شود و اگر لازم باشد بام خانه اش در منطقه «تایمنی» شهر کابل را سنگر می سازد و علیه طالبان مبارزه می کند.

وی نوشته است: «روز شنبه تاریخ ۱۴ اگست سال ۲۰۲۱ (۲۳ اسد؛ روز قبل از سقوط) آقای حمدالله محب و داکتر فضلی ساعت ده بجه در کاخ صدارت به دیدنم آمدند. این وقتی بود که من از عدم اعلان مقاومت ملی خشمگین و ناراضی بودم، چون روز پنجشنبه قرار شده بود که مقاومت ملی اعلان گردد.»

او افزوده: «آنها دلایل خود را داشتند. از من در ارتباط به برنامه هایم پرسیدند. مشورت شان این بود که  باید با خونسردی و به دراز مدت فکر شود. باید کاری شود که طالب را از داشتن مشروعیت محروم سازیم، چون چیزی بنام پروسه صلح دیگر وجود ندارد. اینکه پروسه صلح فروپاشیده بود یک واقعیت است. در این نقطه من با آنها هم نظر بودم.»

امرالله صالح گفته است: «من کمی تفصیل خواستم. از لابلای مکالمه و صحبت دریافتم که می خواهند رئیس جمهور به خارج برود. من گفتم که من به هیچ صورت کشورم را ترک نمی کنم. تا هر مقداری که بتوانم مقاومت میکنم. اگر در هیچ جایی نتوانم کاری کنم، بام خانه ام را در تایمنی سنگر می سازم.»

صالح ادامه داده است که «آقای فضلی با کسی در تیلفون در تماس شد و از دفترم بر آمد و دقایقی بعد آمد و گفت بسیار خوب پس در تماس می باشیم و مشورت خواهیم کرد. آقای محب گفت پاکستانی ها تصمیم گرفته اند که چند نفر را با شنیع ترین روش بکشند و حتا قبل از کشتن نیم کش کرده در شهر بگردانند و یکی از آن نفر ها خودت هستی.»

امرالله صالح گفت که فردای آن روز یعنی روز سقوط دولت حوالی ساعت ۹ و نیم منزلش در تایمنی را به مقصد پنجشیر ترک کرد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا