• انتشار: 3 ژوئن 2020
  • ساعت: 11:10
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 44798
پرینت
واکنش ها به ترور مولوی داکتر ایاز نیازی

صالح: طالبان مسئول این بمب گذاری ست

در میان محکومیت گسترده حمله تروریستی شب گذشته به مسجد وزیر محمد اکبرخان و کشته شدن مولوی نیازی امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور غنی طالبان را مسئول این حمله قلمداد می کند.

 بمب‌گذاری در مسجد وزیر محمداکبرخان در مرکز شهر کابل که در آن ولوی داکتر ایاز نیازی، خطیب این مسجد و یک نماز‌گزار دیگر کشته شدند، با محکومیت گسترده ای روبه‌رو شده است. در این میان، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، گروه طالبان را مسوول این بمب‌گذاری عنوان کرده است.

گروه طالبان اما با رد دست داشتن در این بمب‌گذاری، آن را نکوهش کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، گفته است بمب‌گذاری در مسجد وزیر محمداکبرخان که در آن مولوی ایاز نیازی کشته شده است را «جنایت بزرگ» می‌داند.

معاون اول ریاست جمهوری اما در یادداشتی در فیس‌بوکش نوشت طالبان نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را از این «جنایت و ترور» برائت دهند.

امرالله صالح  طالبان را «مخترع ترور، آغازگر عمل زشت انفجار در مسجد و قتل عالمان دین که در بیرون از پاکستان درس خو‌انده‌اند» توصیف کرده و گفته است این گروه عامل انتحار علیه شخصیت‌های قومی، سیاسی و علمی در کشور است.

معاون اول ریاست جمهوری با بیان این‌که فرض محال است که گروه طالبان در بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان دست نداشته باشد، گفته است این گروه ترویج‌دهنده «روش خوارج» است. خوارج گروهی منحرف بودند که بر حضرت علی(ع) شوریدند.

صالح افزوده است ایاز نیازی مانند «خلیفه چهارم اسلام» در «امامت‌گاهش به شهادت رسیده است.»

معاون اول ریاست جمهوری ادامه داده است «تفاوت فکری و تفاوت در روش‌های عملیاتی میان طالب و داعش اصلا قابل دید نیست» و این دو گروه در واقع یکی است.

او افزود وظیفه همه‌ی ما است که «جنایت‌کار» را پیدا کنیم و به طور حتم این کار را می کنیم.

صالح خاطرنشان کرده است هزاران تن از این افراد (طالبان) در «عقب میله‌های عدالت» انداخته شده‌اند.

امرالله صالح توصیه کرده است همه هوشیار باشند و به دام دسیسه‌ها و فریب‌های «دشمن» گرفتار نشوند.

صالح می‌گوید همه دشمن را می‌شناسند، هرچند تلاش کرده است که «تذکره سیاسی‌اش را گاه و ناگاه» جعل کند.

او از مردم خواسته است با نیروهای دفاعی، پولیس و استخبارات همکار باشند تا روزی از «چنگال شیطانی و خون‌آلود تروریستان» کشور را بیرون کنند.

غنی: حمله بر مساجد، جنایت ضد بشری ست

محمداشرف غنی، رییس جمهور نیز بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان را «تروریستی» خوانده آن را محکوم کرده است.  آقای غنی گفته است حمله بر مساجد، تکایا، شفاخانه‌ها، غیرنظامیان و تأسیسات عامه، «جنایت ضدبشری» است.

عبدالله: حمله بر مسجد وزیر اکبرخان ظالمانه است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، نیز حمله بر مسجد وزیر محمداکبرخان را «ظالمانه و تروریستی» خوانده است.

او گفته است این نوع حملات در هیچ «کیش و آیینی» جواز ندارد و از نهادهای مسوول خواسته است که عاملان این حمله را به پنجه قانون بسپارند.

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان بمب‌گذاری مسجد وزیر محمداکبرخان را محکوم کرده است.

برخی از سیاسیون نیز بمب‌گذاری  در مسجد وزیر محمداکبرخان را محکوم کرده‌اند.

شام روز سه‌شنبه، سیزدهم جوزا، مواد انفجاری که در صحن مسجد وزیر محمد اکبرخان در کابل جاسازی شده بود، منفجر شد.

طبق معلومات وزارت امور داخله، در این انفجار دو نفر کشته و دو نفر دیگر زخم برداشته‌اند. ایاز نیازی، ملا امام این مسجد در این انفجار زخمی شد و سپس در شفاخانه جان باخت.

ایاز نیازی از چند سال به این سو در مسجد وزیر محمداکبر خان پیش‌نماز بود.

او همنین استاد دانشگاه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.