سیاست

صالح: تا زمانی که طالبان از لجاجت دست برندارد سقوط پول افغانی ادامه خواهد داشت

امرالله صالح معاون نخست دولت سقوط کرده اشرف غنی می گوید که تا زمانی که طالبان دست از لجاجت برندارند و به اراده مردم تمکین نکنند، سقوط پول افغانی ادامه خواهد داشت.

آقای صالح در برگه رسمی اش امروز (دوشنبه ۲۲ قوس) نوشته است طالبان توسط پاکستان برای کشتار و ویرانی افغانستان ساخته شده اند.

وی گفته است: «سقوط بانک های خصوصی، قرار گرفتن بانک مرکزی در اختیار شبکه حقانی، جلوگیری از تبادله آزادانه ارز خارجی، بستن سرای شهزاده، چپاول عواید گمرکات، سراسری ساختن کشت و تولید مواد مخدر، توسل احتمالی به چاپ غیر قانونی پول افغانی، مراجعه به گروپ های تروریستی برای جلب کمک های مخفی و در نهایت بدست آوردن کمک ناچیز نقدی از پاکستان و چند حلقه استخباراتی دیگر  از دلایل سقوط غیر قابل توقف افغانی در مقابل دالر است.»

او می گوید تا زمانی که نظام مشروعیت داخلی و بین المللی نداشته باشد، سرمایه ها و مردم از کشور فرار خواهند کرد.   

این گفته های آقای صالح در حالی است که ارزش پول افغانی طی روزهای اخیر به پایین ترین ارزش خود طی ۲۰ سال گذشته رسیده است؛ روز گذشته یک دالر تا ۱۱۴ افغانی در برابر پول ملی معامله شد، این رقم دوشنبه (۲۲ قوس) تا ۱۲۵ الی ۱۳۰ افغانی نیز رسید.

طالبان روز گذشته سرای شهزاده در کابل و مارکت خراسان در هرات از جمله مراکز بزرگ تبادله ارز و حواله جات پولی در افغانستان را بست.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا