• انتشار: 26 دسامبر 2020
  • ساعت: 12:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52468
پرینت

صالح: بعد خارجی جنگ پیچیده تر است

آقای صالح که روز شنبه (۶ جدی)، در دومین نشست کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه ملی سخن می گفت، افزود ابعاد خارجی جنگ افغانستان، به مراتب بزرگ‌تر از ابعاد داخلی آن است.

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، با اشاره به ابعاد خارجی جنگ افغانستان، می‌گوید هیچ قدرتی نیست که سلاح تولیدشده‌ی آن در این کشور استفاده نشده باشد.

آقای صالح که روز شنبه (۶ جدی)، در دومین نشست کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه ملی سخن می‌زد، گفت که ابعاد خارجی جنگ افغانستان، به مراتب بزرگ‌تر از ابعاد داخلی آن است.

او افزود: «آخرین بار در دوره‌ی امیر شیرعلی خان، سلاح تولید کردیم. در حال حاضر، سلاح، تکتیک‌ها و غیره خارجی است. ما نباید از پیچیدگی‌های خارجی قضیه بی‌خبر باشیم. قدرتی نیست که سلاح تولیدشده‌ی آن در افغانستان استفاده نشده باشد. افغاستان هیچ وقت سلاح نخریده؛ بلکه برایش داده شده است.»

به گفته‌ی آقای صالح، به گروه طالبان گفته شده که تنها با کشتار می‌توانند به حامیان شان کمک کنند؛ نه با راه حل سیاسی.

او گفت: «هر قدر کشتار بیشتر شود، ابعاد جنگ پیچیده‌تر می‌شود. طالب به یاد داشته باشد که با کشتن ریش‌سفید، بزرگ قوم، اعضای جامعه‌ی مدنی و خبرنگاران، امکان ندارد که جنگ پایان یابد. در افغانستان هرکسی که به جای مشارکت تاکید بر تسلط کرده، ناکام بوده است. همیشه نرمش، مشارکت و احترام نتیجه داده است.»

معاون اول ریاست‌جمهوری، گفت که طالبان تاکید به پیروزی نظامی دارند؛ اما افغانستان امروز با افغانستان ۱۹۹۶ تفاوت عمیق و بنیادی دارد.

او، تاکید کرد که هماهنگی با دنیا و جامعه‌ی بین‌المللی و به دست‌آوردن ضمانت جهان و منطقه و همسایه‌ها، در باره‌ی الزامی بودن توافق‌نامه‌ی صلح و اجرایی شدن آن ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.