• انتشار: 2 ژوئن 2020
  • ساعت: 15:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44788
پرینت

صالح: اوج فلاکت و بدبختی ناشی از کرونا در افغانستان نزدیک است

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور غنی گفت با در نظرداشت میزان گسترش ویروس کرونا در افغانستان در حال نزدیک شدن به اوج فلاکت و بدبختی ناشی از این ویروس نزدیک می شویم.

همزمان با افزایش شمار واقعات کروناویروس، معاون ریاست جمهوری افغانستان نسبت به رسیدن کشور به مرحله “اوج بحران و فلاکت” هشدار داد.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری روز سه شنبه دوم جون (۱۳ جوزا) در یک بیانیۀ تصویری گفت کروناویروس به گونۀ گسترده در سراسر این کشور شیوع پیدا کرده است.

آقای صالح ضمن هشدار نسبت به اوج کروناویروس گفت تلاش‌ها برای مهار آن تا حد توان جریان دارد.

معاون اول ریاست جمهوری افزود: «پیشبینی‌ها و تخمین‌های علمی در داخل کشور و کشورهای بیرون راجع به افغانستان نشان می‌دهد که در طول دوماه آینده ما شاهد گسترش سرسام‌آور این ویروس مهلک خواهد بودیم.»

معاون نخست ریاست جمهوری همچنان از شهروندان کشور خواست توصیه‌های علمی به ویژه «مراعات کردن فاصله اجتماعی را جدی گرفته و از تجمعات غیر ضروری خودداری کنند.»

او تاکید کرد احتمالاً وضعیت کرونایی افغانستان تا پایان امسال به حالت عادی برگردد و تلاش‌ها جریان دارد تا در همکاری با مردم واقعات و تلفات کروناویروس در شش ماه آینده کاهش یابد.

به گفته آقای صالح حکومت برنامه‌های اقتصادی را به منظور کمک به شهروندان این کشور روی دست گرفته و قرار است این پروژه‌ها به زودی به اجرا گذاشته شوند.

آقای صالح از مردم خواست تا صبر داشته باشند و برای مبارزه با این ویروس متحد شوند.

آمار واقعات کروناویروس

وزارت صحت عامۀ افغانستان اعلام کرده است در ۲۴ ساعت گذشته ۷۵۹ واقعۀ مثبت کروناویروس را ثبت کرده است که با این حساب، شمار مجموعی بیماران کووید۱۹ در این کشور به ۱۶۵۰۹ نفر رسیده است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی این وزارت روز سه شنبه دوم جون (۱۳ جوزا) گفت این ویروس تا کنون جان ۲۷۰ نفر را در افغانستان گرفته است.

تاکنون ۱۴۵۰ نفر پس از ابتلا به کروناویروس دوباره صحت‌یاب شده اند.

کروناویروس برای نخستین‌بار در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به سرعت به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده نشان می‌دهد که در ۱۸۸ کشور و قلمرو جهان تا صبح سه شنبه دوم جون (۱۳ جوزا) بیش از شش میلیون ۲۸۸ هزار نفر به کروناویروس مصاب شده و بیش از ۳۷۵ هزار نفر دیگر در اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.