• انتشار: 26 ژانویه 2021
  • ساعت: 10:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 53775
پرینت

صالح: انتقال پول از میدان هوایی حامد کرزی بی اساس است

اداره‌ی سیگار، اخیرا گزارش داده است انتقال غیرقانونی پول نقد هنوز هم از میدان هوایی کابل به خصوص بخش‌های ویژه‌ی این میدان ادامه دارد و مسئولان نیز برای کنترل آن تلاش کافی نکرده‌اند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گزارش اخیر دفتر سرمفتش ویژه بازسازی افغانستان (سیگار)، در باره‌ی قاچاق پول از میدان هوایی کابل را بی‌اساس و جعلی خوانده است.

آقای صالح، روز سه‌شنبه (۷ دلو)، در برگه‌ی فیسبوکش نوشت که پول به گونه‌ی سرسام‌آور از مرزهای ضعیف افغانستان به بیرون منتقل می‌شود.

او افزود: «اسعاری که از داخل کشور بیرون می‌شود، یک بخش زیاد آن از پاکستان این جا می‌آید و از افغانستان به بیرون منتقل می‌شود. حدود یک سال است که صرافان با مراجعه‌ی مکرر به دولت، می‌خواهند که بیرون شدن اسعار رسمیت یابد؛ زیرا کنترل آن به هر صورت در توان دولت نیست.»

به گفته‌ی آقای صالح، از آن‌جایی‌که دولت افغانستان قانون ضدپول‌شویی را تصویب کرده، به این خواسته‌ی صرافان پاسخ منفی داده شده است. او گفت قانون ضدپول‌شویی مزایای زیادی دارد؛ اما از سویی هم سبب شده که دولت کم‌ترین اشراف بر مارکیت موازی و سیاه داشته باشد.

معاون اول ریاست‌جمهوری گفت: «مارکیت موازی یعنی غیررسمی که اکنون برای آن مقرره نداریم. در بعضی ساحات و بعضی موارد، بزرگ‌تر از مارکیت رسمی است. کشورهای دیگر برای مدتی به بازار غیررسمی و سیاه فرصت می‌دهند که خود را به یک بار‌گی سفید سازند و پس از آن دست به کار سیاه نزنند. این یک طرح است و می‌تواند که زیر غور قرار گیرد.»

آقای صالح، افزود موضوع فساد در میدان هوایی را زیر نظر دارد و قاچاق پول را رد می‌کند؛ اما به گفته‌ی او، خروج پول از بنادر رسمی و غیررسمی یک واقعیت تلخ است که تا اکنون قابل کنترل نیست.

اداره‌ی سیگار، اخیرا گزارش داد انتقال غیرقانونی پول نقد هنوز هم از میدان هوایی کابل به خصوص بخش‌های ویژه‌ی این میدان هوایی ادامه دارد و مسئولان نیز برای کنترل آن تلاش کافی نکرده‌اند.

در این گزارش، آمده است، مقام‌های دولتی که توسط دفتر رییس‌جمهور تعیین شده‌اند و افراد با نفوذ سیاسی، با استفاده از بخش‌های ویژه یا وی‌آی‌پی، به سادگی پول نقد را به بیرون از کشور انتقال می‌دهند.

بر اساس گزارش، افراد یادشده از محدودیت‌های گمرکی معاف می‌شوند.

در گزارش آمده است دولت ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ میلادی برای ردیابی شماره سریال‌ پول‌های نقد در میدان هوایی کابل، دستگاه‌های شمارش پول نصب کرد؛ اما مسئولان گمرک این میدان هوایی در حال حاضر از این دستگاه‌ها به ندرت استفاده می‌کنند و داده‌های شماره سریال را ضبط و به سیستم مالی افغانستان ارسال نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.