• انتشار: 7 سپتامبر 2020
  • ساعت: 14:45
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48196
پرینت

صالح: امریکا لشکر فرشته نیست که با رفتن آنها ما بیفتیم و بمیریم!

امرالله صالح گفت: «یک ملت را در تار این‌که امریکایی چه وقت می‌رود و چه وقت نمی‌رود، نگاه کردن کار درستی نیست. امریکا به خاطر اشک یتیم و سیرکردن غریب ما این‌جا نیامده است. منافع‌شان بود، آمدند و منافع‌شان نبود، می‌روند.»

امرالله صالح معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید در مذاکرات صلح مقید به زمان نیستند.

آقای صالح گفت براساس تقسیم اوقات و چارچوب زمانی هیچ قدرتی به مذاکره تن نخواهند داد.

صالح تاکید کرد:«مذاکرات را مقید به هفته، ماه و روز نمی‌سازیم. بحث عزت ماست. تقسیم اوقات کسی را نمی‌پذیریم.»

معاون اول رئیس جمهور غنی یک‌شنبه شب در مصاحبۀ ویژه با طلوع دربارۀ خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: «برای امریکا در خروج از افغانستان «راه سفید» می‌خواهیم. چهار هزار سرباز امریکایی «لشکر فرشته‌ها نیست که بروند، بلرزیم و بیفتیم. آنها از جلال‌آباد بیرون شدند، چه اتفاقی افتاد؟ دوسال است که امریکایی‌ها در جلال‌آباد یک مرمی فیر نکرده‌اند. مردم از خاک‌شان دفاع می‌کنند.»

این مقام ارشد دولتی گفت: «یک ملت را در تار این‌که امریکایی چه وقت می‌رود و چه وقت نمی‌رود، نگاه کردن کار درستی نیست. امریکا به خاطر اشک یتیم و سیرکردن غریب ما این‌جا نیامده است. منافع‌شان بود، آمدند و منافع‌شان نبود، می‌روند.»

او در پاسخ به سؤالی دربارۀ امضای موافقت‌نامۀ سیاسی میان رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی گفت این توافق‌نامۀ تقسیم قدرت نبوده است. او گفت تمام کسانی‌که از هرآدرسی در کابینه معرفی می‌شوند، مأمور آن‌هاست. ما حکومت ۱۳۷۳ را نساخته‌ایم که هر وزارت به یک تنظیم تعلق گیرد و یخ‌زده شود! معاون ریاست جمهوری گفت که هر وزیری را خواسته باشند، تغییر می‌دهند.

او گفت با افکار ۲۰ سال پیشش عمیقاً تغییر کرده است. امرالله صالح گفت از سال ۲۰۰۵ بدین سو عضو جمعیت اسلامی نیست.

این مقام دولتی در پیوند به پروندۀ فساد کرام‌الدین کرام گفت دوسیه وی بسیار «شنیع و شرم‌آور» است. او اطمینان داد که کرام‌الدین کرام حتماً بازداشت خواهد شد. وی بر اصلاحات در ادارۀ محلی پنجشیر تأکید کرد و گفت عملیات بازداشت کرام را ادارۀ محلی افشا کرده بود.

امرالله صالح با بیان اینکه به کار استخباراتی افتخار می‌کند، افزود: «کار اطلاعاتی جادۀ یک طرفه است. وقتی وارد استخبارات می‌شوید، یا صعود کنید و به قدرت برسید و یا بمیرید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.