اجتماعی

شیوع مرض سرخکان در ولایت بدخشان جان پنجاه کودک را گرفت

مسئولان محلی امارت اسلامی طالبان در بدخشان تایید می کنند که شیوع بیماری سرخکان جان پنجاه کودک زیر پنج سال را در ولسوالی «کوف آب» این ولایت گرفته است.

نثاراحمد احمدی معاون والی امارت اسلامی در بدخشان می گوید که مرض سرخکان در ولسوالی کوف آب ولایت بدخشان شیوع پیدا کرده که در نتیجه‌ این مریضی بیش از پنجاه کودک جان های خود را از دست داده اند.

وی علاوه می کند که تیم های صحی به محل اعزام شده و حکومت محلی نیز با همکاری حکومت مرکزی هر نوع کمک مورد نیاز را برای مردم متاثر این ولسوالی به شکل زمینی و هوایی فراهم می نماید.

از سویی هم شماری از ساکنان ولایت بدخشان می گویند با وجودی که تمام مراحل واکسین را برای فرزندانشان تطبیق نموده اند باز هم اطفال شان به این مرض مبتلا شده اند.

شماری از خانواده هایی که اطفال شان به سرخکان دچار شده و صحت یاب شده اند، خطاب به دیگر خانواده ها می گویند که برای معالجه اطفال خود حفظ الصحه محیطی و غذایی را مراعات کرده و یا هم در صورت امکان به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

مسئولان محلی طالبان و نهادهای کمک رسان تایید می کنند که تیم های صحی با استفاده از چهار پایان به مرکز ولسوالی کوف آب خود را رسانیده اند و از مردم محل می خواهند که مریضان عاجل را به این مراکز رسانده و از آلوده شدن سایر افراد جامعه خودداری کنند.

همچنین مسئولان در شفاخانه ولایتی شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان نیز شیوع مرض سرخکان را در مرکز ولایت بدخشان و ولسوالی های راغ ها، ارگو، یفتل و شهدا تایید می کنند.

داکتر محمداکبر متخصص اطفال در شفاخانه ولایتی شهر فیض آباد از ثبت و تداوی ۶۶ طفل مبتلا به سرخکان در ۱۵ روز نخست ماه دلو در این درمانگاه خبر می دهد.

‌مسئولان بخش اطفال شفاخانه دولتی بدخشان علایم ابتلا به سرخکان را ریزش، تب شدید و دانه های سرخ رنگ در جلد بیان نموده و تاکید می کنند که مردم واکسین سرخکان را از کلینیک های محلی دریافت نمایند.

از سویی هم متخصصان در بخش اطفال، تغذیه طفل به گونه درست، نگهداری در مکان گرم، مساعد سازی زمینه دریافت آکسیجن تازه و دوری از سایر اعضای فامیل و رعایت قرنطین را به عنوان راهکاری برای جلوگیری از گسترش این مریضی پیشنهاد می کنند.

سرخکان بیماری بسیار ساری است و اکثرا کودکان را گرفتار می‌ کند.

ویروس سرخکان یا به کمک ذرات معلق در هوا و از طریق عطسه و سرفه و یا هم از طریق تماس مستقیم با ترشحات بینی و دهان افراد آلوده به دیگران منتقل می‌شود.

نود درصد از افرادی که در معرض ویروس سرخکان قرار دارند اگر واکسین نشده باشند، به این بیماری مبتلا خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا