• انتشار: 25 اکتبر 2020
  • ساعت: 00:11
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 49992
پرینت
واکنش ها به حمله انتحاری امروز در غرب کابل

هزاره ها در معرض حذف سیستماتیک هستند/دولت حفاظت از شیعیان را جدی بگیرد

حمله انتحاری امروز در غرب کابل با واکنش های متعددی همراه بود و برخی این حمله را ادامه کشتار و حذف سیستماتیک شیعیان و هزاره ها در افغانستان دانسته از دولت خواستند حفاظت از هزاره ها را در صدر برنامه های خود قرار دهد.

فرماندهی پولیس کابل گفت در رویداد تروریستی امروز بر مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل دست‌کم ۱۳ تن کشته و ۳۰ تن زخم برداشته‌ است.

عصر امروز یک حمله‎کنندۀ انتحاری خود را در برابر مرکز آموزشی کوثر دانش در دشت‌برچی منفجر کرد.

وزارت داخله گفت مهاجم انتحاری از سوی نیروهای امنیتی شناسایی شد و پیش از رسیدن به هدف خود را منفجر کرد.

طاریق آرین سخنگوی وزارت امور داخله گفت انتحارکننده عصر امروز در حوزه ۱۳ کابل ساحه پل خشک قبل از اینکه وارد مرکز آموزشی کوثر شود از سوی محافظین مرکز شناسایی شد اما خود را داخل کوچه منفجر نمود. تا اکنون ۱۰ شهید و ۲۰ مجروح این حادثه به شفاخانه ها منتقل شده اند.

فرماندهی پولیس کابل اما اعلام کرد احتمال افزایش تلفات ناشی از انفجار امروز وجود دارد.

رییس شورای عالی مصالحه در واکنش به این حمله گفت: «این حملۀ ضدبشری و خلاف موازین و ارزش‌های اسلامی و انسانی تروریستان بدصفت و جبون را باشدیدترین کلمات محکوم می‌کنیم. تروریستان بزدل و خداناباور، با حمله به کودکان و دانش‌آموزان بی‌گناه و مظلوم، نشان داده‌اند که به هیچ آئیین و اصولی پای‌بند نیستند.»

امین احمدی عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح گفت: «حمله به مرکز آموزشی کوثر و کشتار کودکان تکان‌دهنده و تکرار جنایات پیشین است. رویدادهایی از این دست نشان می‌دهند که هزاره‌ها و شیعیان بیشتر و به صورت سیستماتیک  در معرض حذف،  کشتار و تبیعیض‌ اند، به همین دلیل باید حمایت از آنان جزو اولویت‌های دولت ، ملت و جامعه جهانی باشد، در راستای این هدف نیازمند یک کوشش و تلاش جمعی هستیم تا به یک راهبرد همگانی تبدیل شود. دست یابی به این هدف چندان دور از دسترس نیست.»

ناهید فرید عضو مجلس نمایندگان گفت اگر طالبان مسوولیت این رویداد را برعهده نمی‌گیرند باید با اعلام آتش بس تعهد خود را برای پایان جنگ و کشتار و تأمین صلح ثابت سازند.

این دومین حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل است.

تاهنوز هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را برعهده نگرفته است. اما پیش از این مسوولیت حمله به مدارس و تکیه‌خانه‌ها در غرب کابل را گروه داعش برعهده گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.