سیاست

شیر عباس استانکزی جانشین طیب آغا رئیس دفتر سیاسی طالبان شد

شیر عباس استانکزی یک روز پس از استعفای رئیس دفتر سیاسی طالبان از سمتش به عنوان رئیس جدید انتخاب شد.

طیب آغا روز گذشته به دلیل مخالفت با انتخاب رهبر جدید طالبان ملا اختر منصور از سمت خود کناره گیری کرد.

اما استانکزی در بیانیه ای جدید گفت: “من و دیگر اعضای دفتر سیاسی امارت اسلامی بیعت خود را با رهبری جدید اعلام می کنیم. ما تصمیم شورای رهبری طالبان را مطابق با شریعت اسلامی می دانیم و از آن پیروی می کنیم.”

استانکزی همچنین افزود: “ما حمایت کامل و قاطع خود را از رهبری جدید اعلام می کنیم.”

باور بر این است که انتخاب استانکزی به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان ممکن است تنش های دراز مدت میان طیب آغا و ملا اختر محمد منصور را متوقف کند.

همچنین مقامات در دفتر سیاسی طالبان می گویند که رهبری جدید عجله ای برای از سرگیری مذاکرات صلح ندارد و فعلا وی درگیر اصلاحات درون سازمانی طالبان می باشد.

گفته می شود در حال حاضر طالبان بیشتر تمایل دارند تا گفتگوهایی غیر مستقیم با دولت افغانستان داشته باشد تا اینکه مذاکرات رو در رو انجام دهند.

استانکزی در دوران حکومت طالبان به عنوان معاون وزیر صحت فعالیت می کرد که بعد ها به عنوان معاون طیب آغا در دفتر سیاسی طالبان شروع به کار کرد.

وی همچنین یکی از بنیان گذاران دفتر سیاسی طالبان در قطر می باشد.

استانکزی که گفته می شود بین ۵۵ تا ۶۰ سال سن دارد یکی از اعضای سابق حرکت انقلاب اسلامی محمد نبی می باشد و دارای مدرک ماستری (فوق لیسانس) علوم سیاسی است.

پیشتر طیب آغا که از وفاداران به ملا عمر بود گفت انتخاب ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر جدید طالبان خارج از افغانستان و به دست کسانی که خارج از افغانستان اقامت دارند اشتباهی تاریخی می باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا