اجتماعیِتیتر یک

شکنجه خبرنگاران روزنامه «اطلاعات روز» توسط افراد طالبان

ذکی دریابی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات روز دیروز (چهاشنبه ۱۷ سنبله) در صفحه فیس بوکش خبر داد که چند تن از خبرنگاران این روزنامه در منطقه کارته ۴ شهر کابل توسط افراد طالبان بازداشت شده اند.

آقای دریابی گفت که این افراد برای پوشش خبری و تهیه عکس از تظاهرات زنان مقابل حوزه سوم پولیس رفته بودند.

نعمت الله نقدی و تقی دریابی دو خبرنگاری هستند که پس از بازداشت به مقر حوزه سوم پولیس که هم اکنون در اختیار افراد طالبان است برده شده و به شدت مورد لت و کوب و شلاق قرار گرفتند.

نعمت الله نقدی به خبرگزاری فرانسه گفت: “یکی از افراد طالبان پایش را روی صورتم گذاشت و به زمین کانکرتی فشار می داد. با لگد به سرم زدند. فکر می کردم قصد دارند مرا بکشند.”

آقای نقدی می گوید به محض شروع عکس برداری از تظاهرات زنان، طالبان به او هشدار دادند که نمی تواند فیلم یا عکس از این تظاهرات تهیه کند.

وی می افزاید پس از آن افراد طالبان کمره و یا گوشی های موبایل همه کسانی که فیلم یا عکسی از این تظاهرات تهیه کرده بودند گرفتند، اما او موفق شده کمره اش را در میان جمعیت به یکی از دوستانش بدهد تا آن را مخفی کند.

به دنبال آن، سه نفر از افراد طالبان او را دستگیر کرده و به محل حوزه سوم پولیس بردند که در آنجا لت و کوب شان شروع شد.

آقای نقدی علاوه می کند که در حوزه پولیس حتی متهم به برگزاری آن تظاهرات هم شده و به گفته ی افراد طالبان خوش شانس است که گردنش را نمی زنند.

او گفت پس از کتک کاری، وی را به درون یک سلول بازداشت گاه بردند که در آنجا همکارش تقی دریابی را نیز می بیند که او هم پس از کتک کاری و لت و کوب به بازداشتگاه آورده شده است.

آقای تقی دریابی می گوید هر دویشان احساس درد شدیدی داشتند به حدی که به سختی می توانستند تکان بخورند.

او می افزاید پس از چند ساعت بدون هیچ توضیحی و با اهانت های مداوم از بازداشت طالبان آزاد شده اند.

آقای ذکی دریابی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات روز در صفحه فیس بوک اش می نویسد: “در برابر شکنجه طولانی، متفاوت و بی رحمانه طالبان در برابر همکاران ما در روزنامه اطلاعات روز کاری نتوانستیم جز اینکه دروازه را باز بگذاریم تا به جهان و مردمش گزارش شود که خبرنگاران چه می کشند. امید داریم که این منجر به تغییر رفتار طالبان شود و اصلاحی به میان آید.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا