• انتشار: 25 مارس 2020
  • ساعت: 01:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42858
پرینت

شکریه بارکزی: اختلاف غنی و عبدالله یک کرونای سیاسی است

شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در نروی، اختلاف غنی و عبدالله را یک کرونای سیاسی خواند.

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات که در آن آقای غنی برنده معرفی شد، عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را نپذیرفت و همزمان با آقای غنی، تحلیف ریاست جمهوری را به جای آورد.

خانم بارکزی روز سه شنبه (٢۴ مارچ) گفت در وضعیت فعلی افغانستان با دو کرونا، یعنی کووید١٩ و کرونای سیاسی مواجه است.

شکریه بارکزی اختلافات موجود میان “رهبران افغانستان” را تاسف بار خواند و گفت آنان “نه تنها از سیاسیت قانونیت و عدالت کارنگرفتند، که به سوی اختلاف و جدال پیش رفتند.

بن بست سیاسی میان رئیس جمهور اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله، پای مایک پمپیو، وزیرخارجۀ ایالات متحده را نیز روز (دوشنبه ٢٣ مارچ) به کابل کشاند.

پس از دیدار آقای پمپیو با غنی و آقای عبدالله، وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر یک اعلامیه ای ناسازگاری سیاسی میان هردو طرف را یک “تهدید مستقیم برای منافع ملی امریکا” خواند و از کاهش مساعدت‌های امریکا به افغانستان خبر داد.

خانم بارکزی این تصمیم واشنگتن را نگران کننده خواند و گفت:«اگر ایالات متحده حمایت سیاسی خود را از نظام کنونی قطع کند، خطرناکتر از کاهش مساعدت های مالی خواهد بود و افغانستان یک سناریوی بد را پیشرو خواهد داشت.»

در واکنش به تصمیم حکومت رئیس جمهور دونالد ترمپ مبنی بر کاهش مساعدت مالی با افغانستان، ارگ ریاست جمهوری گفت این امر بر سکتورهای عمدۀ دولتی تاثیر مستقیم نخواهد داشت و حکومت با جستجوی منابع بدیل، این خلا را پٌر خواهد کرد.

اما به گفتۀ شکریه بارکزی، هیچ منبع دیگر و هیچ کشوری در منطقه به آن سخاوتی که امریکا کمک می کند، نمی تواند به افغانستان کمک کند.

این دیپلمات سابق افغان ضمن تاکید به خودکفایی افغانستان، بر ادامۀ روابط نزدیک با واشنگتن تاکید کرد و هشدار داد “نگذاریم امریکا یک آدرس معادل با حکومت افغانستان را در قطر جستجو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.