• انتشار: ۵ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۴۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68994
پرینت

شکایت نامه جمعی از فعالان مدنی و خبرنگاران افغان نسبت به فساد در روند تخلیه

جمعی از فعالین مدنی و خبرنگاران افغان در شکایتی نسبت به فساد در روند عملیات تخلیه که به موجب آن شماری تحت نام خبرنگار و فعالین مدنی از کشور خارج شده اند اعتراض خود را اعلام کردند.

«عبدالرحمن آموز» رئیس سازمان حمایت از جوانان برتر افغانستان به خبرگزاری رها می گوید: «همان طور که می دانید طی ۳ ماه گذشته شماری از افراد با فساد و استفاده از روابط، خود را تحت نام خبرنگار و فعالین جامعه مدنی از کشور خارج کردند؛ در حالیکه بسیاری از فعالین مدنی و خبرنگاران واقعی که در معرض خطر نیز هستند همچنان در داخل کشور گیر مانده اند.»

وی گفت به همین دلیل شماری از خبرنگاران و فعالین مدنی واقعی تصمیم به تنظیم شکایت نامه ای جمعی گرفته اند تا صدای شان را به جامعه جهانی و نهادهای امدادرسان برسانند.

آقای آموز متن اعلامیه را به شرح ذیل اعلام کرد:  

از زمان سقوط نظام جمهوریت تا اکنون افراد و اشخاص بی ‌شماری «گویا اینکه در معرض تهدیدات امنیتی قرار دارند» توسط نهادهای مختلف ملی و بین‌المللی از افغانستان به بیرون از کشور انتقال داده شدند.

گزارش‌ها می‌رساند که فیصدی زیادی از این افراد زیر نام خبرنگار، مدافع ‌حقوق بشر و فعال جامعه مدنی از افغانستان بیرون شدند.

اینکه تعدادی از خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی افغانستان که واقعا در معرض تهدیدات جدی امنیتی از سوی گروه‌های دهشت‌افگن قرار داشتند و به پناه‌ گاه های امن منتقل شدند، جای خوشی و قابل قدر است و در این مورد هیچ اعتراض از سوی کسی وجود ندارد.

ولی برخی اسناد و شواهد که توسط شبکه های اجتماعی به مردم فاش شده، این است که فیصدی زیادی از این افراد با مدارک جعلی «با استفاده از نام خبرنگار، مدافع حقوق بشر و فعال مدنی» با پرداخت رشوه و استفاده از روابط شخصی به بیرون از کشور انتقال داده شده اند. در حالیکه اکثریت خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی که واقعا در معرض خطر جدی قرار دارند، و همه روزه تهدید به مرگ و شکنجه و لت و کوب می‌شوند، هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند و هیچ نهاد ملی و بین المللی برای نجات آنان تا هنوز کاری نکرده است.

این شکایت‌نامه به‌ منظور دادخواهی از حقوق «خبرنگاران و فعالان مدنی واقعی» به آدرس سازمان‌های جهانی حامی خبرنگاران و مدافعان حقوق بشری نگاشته شده است که اعتراض کنندگان دو خواست مشخص را صمیمانه از آنان طلب دارند:

اول: افرادی که در روند تخلیه، از آغاز تا اکنون دخیل بودند و با استفاده از صلاحیت‌های کاری دست به فساد زدند، شناسایی شده و سلب صلاحیت شوند تا این پروسه شفاف و عادلانه صورت بگیرد.

دوم: یک تیم کاری جدید، متشکل از نهادهای ملی و بین المللی ایجاد شده تا با تفکیک مناسب، خبرنگاران و فعالان مدنی را که واقعا جان شان در معرض تهدیدات جدی امنیتی قرار دارد را سریع تر تخلیه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.