• انتشار: 14 نوامبر 2015
  • ساعت: 08:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4317
پرینت

شوهر والی دایکندی یک عضو شورای ولایتی را لت و کوب کرد

خلیل پیلوت، شوهر والی دایکندی در محفل گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد کشته شدن صادقی نیلی، یک عضو شورای ولایتی و یک فعال مدنی را لت و کوب کرد.

شیما رستمیان عضو شورای ولایتی دایکندی به خبرگزاری رها گفت: “پس از پایان محفل گرامیداشت از سالروز شهادت صادقی نیلی، زمانی که می خواستم از محل برگزاری محفل خارج شوم، به دستور معصومه مرادی والی دایکندی از سوی شوهر مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتم.”

او اظهار می کند که از ناحیه بازو به شدت آسیب دیده است.

بانو رستمیان اضافه کرد که شوهر والی دایکندی، سخی سعادت یکی از سخنرانان محفل را نیز لت و کوب کرده است.

او افزود که والی دایکندی می خواهد با متوسل شدن به زور و خشونت، آزادی بیان در این ولایت را محدود سازد.

از سوی دیگر سخی سعادت فعال مدنی و یکی از سخنرانان این محفل نیز در گفت و گو با خبرگزاری رها، لت و کوبش از سوی شوهر والی دایکندی را تایید کرد.

آقای سعادت گفت: “شوهر والی دایکندی زمانی بر من حمله کرد و مرا مورد لت و کوب قرار داد که من پشت میز خطابه در حال سخنرانی بودم و در سخنان خود از بی توجهی دولت به اعتراضات و نیز سخنان اخیر محمد محقق معاون دوم رئیس اجرایی کشور که معترضان را عده ای کوچه بازاری خوانده بود انتقاد کردم.”

او می گوید که شوهر والی دایکندی من و شیما رستمیان را به دلیل حمایت از حرکت های مدنی و گسترده مردم افغانستان برای دادخواهی از خون قربانیان رویداد زابل و انتقاد از اشرف غنی و محمد محقق مورد لت و کوب قرار داده است.

واکنش والی

معصومه مرادی والی دایکندی با تایید لت و کوب شیما رستمیان و سخی سعادت گفت که آنها را شوهرش نه؛ بلکه محافظانش لت و کوب کرده است.

مرادی می گوید که سخی سعادت فعال مدنی نیست بلکه سخنگوی حزب انسجام است که می خواست با توهین به اداره محلی و حکومت مرکزی، به موضوعات جنجال برانگیز سیاسی دامن بزند.

او افزود: “سخی سعادت در حضور جمع به دولت مرکزی و من توهین کرد، محافظانم نتوانستند سخنان او را تحمل کنند و وی را مورد لت و کوب قرار دادند.”

والی دایکندی در مورد لت و کوب شیما رستمیان عضو شورای ولایتی گفت:” زمانی که خانم رستمیان می خواست به من حمله کند، محافظانم وارد عمل شده و او را از من دور کردند.”

معصومه مرادی دومین والی زن در افغانستان است که چهار ماه قبل با حمایت محمد محقق معاون دوم رئیس اجرایی کشور،  به عنوان والی دایکندی منصوب شد.

در آن زمان ساکنان دایکندی و نمایندگان آنان در مجلس نمایندگان و شورای ولایتی، با انتصاب او به عنوان والی جدید این ولایت به شدت مخالفت کردند.

هرچند آنان با برپایی خیمه تحصن و راه اندازی تظاهرات های گسترده از حکومت مرکزی خواستند تا به جای مصومه مرادی، شخص دیگری را به عنوان والی این ولایت تعیین کند، دولت اما به خواسته آنان توجهی نکرد.

ریحانه آزاد نماینده مردم ارزگان در مجلس نمایندگان، ضمن شرم آور خواندن لت و کوب شیما رستمیان و سخی سعادت از سوی شوهر والی دایکندی را عملی شرم آور خواند و گفت:” این رویداد نشان دهنده آغاز تصفیه حساب والی دایکندی با کسانی است که چهار ماه قبل با انتصاب او به عنوان والی این ولایت مخالفت کرده بودند”.

در همین شماری از باشندگان دایکندی، لت کوب یک عضو شورای ولایتی و یک فعال مدنی در محفل گرامیداشت از سالروز شهادت صادقی نیلی را توهین به خون شهدا، تلاش برای محدود سازی آزادی بیان و نقض حقوق شهروندی خوانده اند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.