• انتشار: 27 آوریل 2017
  • ساعت: 15:02
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 20412
پرینت
سخنگوی پیش طالبان پاکستان:

شورشیان پاکستانی که در خاک افغانستان هستند تصمیم به بازگشت به پاکستان دارند

احسان الله احسان سخنگوی پیشین تحریک طالبانی پاکستان مدعی شده که بسیاری از تروریستان پاکستانی که در خاک افغانستان حضور دارند، می خواهند فعالیت های تروریستی را کنار گذاشته و به پاکستان بازگردند.

احسان الله احسان که سخنگوی پیشین گروه تحریک طالبانی پاکستان بود، اوایل ماه گذشته خود را تسلیم نیروهای امنیتی پاکستان کرد.

وی پیش از این مسئولیت سخنگویی تحریک طالبانی پاکستان را بر عهده داشت که عمدتا رسانه ایی ساختن فعالیت های تروریستی این گروه را شامل می شد.

در همین حال، ارتش پاکستان روز گذشته (چهارشنبه) یک فایل تصویری از احسان الله احسان منتشر کرد که در آن، وی علاوه بر اینکه تایید می کند که تحریک طالبانی پاکستان مصروف فعالیت های ترویستی، آدم ربایی، و یا دیگر فعالیت هایی از این دست می باشد، مدعی می شود که این گروه از اداره های امنیتی افغانستان و هند کمک های مالی دریافت می کند.

احسان الله احسان که نام اصلی او «لیاقت علی مومند» بوده و ساکن اصلی مومند ایجنسی پاکستان است، در این فایل تصویری شش دقیقه ای به زبان اردو می گوید “طی ۹ سالی که عضو تحریک طالبانی پاکستان بوده ام، متوجه شدم که این گروه با سو استفاده از دین مردم و بویژه جوانان را گمراه می کند. رهبران تحریک طالبان در قتل عام مسلمانان و زور گیری از مردم دست دارند.”

او می افزاید “طالبان اماکن عمومی، مکاتب، دانشگاه ها و کالج ها را منجفر می کند. در حالیکه این گونه حملات را دین ما مجاز نمی داند.”

لازم به ذکر است که احسان الله احسان در سال ۲۰۰۸ و تنها چندین ماه بعد از اینکه «بیت الله محسود» تحریک طالبانی پاکستان را در وزیرستان جنوبی راه اندازی کرد، به این گروه پیوست. پس از آن، در سال ۲۰۱۴ و به دنبال برخی شکاف ها میان رهبران این گروه، احسان الله احسان به چندین فرمانده دیگر از منطقه قبایلی نشین مومند ایجنسی پیوست و شاخه «جماعت الاحرار» طالبان پاکستان را تشکیل داد. مسئولیت او در این گروه، به مسئولیت گرفتن فعالیت های تروریستی گروه بود.

او در این ویدیو می گوید که پس از اینکه نیروهای امنیتی پاکستان در سال ۲۰۱۴ عملیات هایی را در وزیرستان شمالی راه اندازی کردند، تحریک طالبانی پاکستان دچار شکاف بیشتر شد.

احسان مدعی شد که رهبران طالبان به دنبال این عملیات ها، به افغانستان گریختند و پس از آن با اداره های اطلاعاتی هند و افغانستان ارتباط برقرار کردند و از آنها کمک های مالی دریافت می کردند.

وی همچنین مدعی شد که چندین کمپ جماعت الاحرار در راکت پراکنی های نیروهای پاکستانی در ولسوالی لعل پور ولایت ننگرهار تخریب شد. همچنین چندین فرمانده طالبان نیز در این راکت پراکنی ها کشته شدند.

او افزود که اما هم اکنون بسیاری از فرماندهان و جنگجویان طالبان که گیر مانده اند از رهبری گروه ناامید شده و می خواهند به پاکستان باز گردند.

احسان همچنین گفت که رهبران طالبان از طریق شبکه های اجتماعی سعی بر فریب مردم به ویژه جوانان دارند. “از جوانانی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند می خواهم که گمراه گفته های رهبران طالبان نشوند، زیرا آنها بازیچه دستان اداره های خارجی هستند. و این دلیلی بود که من خودم به ارتش پاکستان تسلیم شدم.”

او همچنین به موضوع اختلافات در درون طالبان پاکستان اشاره کرده و گفت که هر یک از فرماندهان می خواهند رهبر و یا رئیس شوند. او گفت که رهبری در این گروه به صورت قرعه کشی انتخاب می شود و  کسی که توسط قرعه کشی به رهبری برسد شایستگی رهبر بودن را ندارد.

سخنگوی پیشین تحریک طالبان پاکستان همچنین بار دیگر مدعی شد که «خالد خراسانی» رئیس جماعت الاحرار تحریک طالبانی پاکستان از اداره های اطلاعاتی افغانستان و هند کمک دریافت می کرد.

به گفته احسان، خالد خراسانی معتقد بود که اگر برای فعالیت های تروریستی در پاکستان باشد، او حتی کمک از اسرائیل هم دریافت می کند.

احسان الله احسان مدعی شد که رهبران طالبان تمامی این فعالیت ها را براساس اجندای شخصی شان انجام میدادند. “این گروه ها کمیته هایی را در افغانستان تشکیل داده بودند که با اداره تحقیقات و تحلیل هند (RAW) و اداره امنیت ملی افغانستان ارتباط داشتند. اداره امنیت ملی افغانستان به آنها تذکره داده بود تا از این رو آنها بتوانند آزادانه از مکانی به مکان دیگر بروند. اگر گروه های پاکستانی در افغانستان تذکره نداشته باشند، بسیار سخت است که بتوانند آزادانه رفت و آمد کنند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.