• انتشار: ۲۰ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۳:۴۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67700
پرینت

شورای پناهندگان ناروی: روزانه تا ۵ هزار پناهجوی افغان وارد ایران می شوند

رئیس «شورای پناهندگان ناروی» در جریان سفرش به یکی از ولایت های ایران و بازدید از یکی از کمپ های پناهندگان در این کشور گفت که به دنبال سقوط دولت در افغانستان، هم اکنون روزانه تا ۵ هزار پناهجوی افغان وارد ایران می گردند.

«یان ایگلند» رئیس شورای پناهندگان نروژ (ناروی) روز چهارشنبه (۱۹ عقرب) به آسوشیتدپرس در تهران گفت که پس از سقوط دولت در افغانستان، روزانه در حدود ۴ الی ۵ هزار پناهجوی افغان به صورت غیرقانونی وارد ایران می گردند.

وی افزود که با توجه به سرمای زمستان پیش رو، احتمال می رود که صدها هزار نفر دیگر وارد ایران شوند.

او که این هفته به یکی از کمپ های پناهندگان جمهوری اسلامی ایران در ولایت کرمان این کشور رفته بود گفت که ادامه روند ورود این تعداد از مهاجران افغان به کشور ایران می تواند روی اروپا نیز تاثیر بگذارد.

یان ایگلند علاوه کرد که برای جلوگیری از این سیل مهاجرت ها نیاز است که امید برای ماندن را در دل مردم افغانستان با حمایت از آنها زنده کرد.

رئیس شورای پناهندگان ناروی یا (ان آر سی) می گوید که از زمان سقوط دولت در افغانستان تخمین زده می شود که در حدود ۳۰۰ هزار پناهجوی افغان وارد جمهوری اسلامی ایران شده باشند.

او از کشورهای ثروتمند خواست تا پیش از آنکه زمستان سرد در افغانستان فرا برسد، کمک هایشان را به داخل افغانستان و کشورهای همسایه افغانستان به شمول ایران ارسال کنند.

این گفته ها در حالی از سوی این نهاد امدادرسان مطرح می گردد که پیش تر مقام های جمهوری اسلامی ایران گفته بودند که کشورشان توانایی پذیرش این تعداد از پناهجویان افغان را ندارد.

وزیر داخله ایران چند روز پیش در جریان نشستی خطاب به افغان ها گفته بود که «خواهش جمهوری اسلامی ایران از برادران افغان این است که به مرزها مراجعه نکنند، زیرا ایران خود به واسطه تحریم ها اقتصادی شکننده دارد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.