• انتشار: 2 دسامبر 2019
  • ساعت: 14:17
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39732
پرینت

شورای نامزدان حکومت مشارکتی را برای حل مشکل انتخابات مطرح کردند

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید برای شکستن بحران انتخاباتی موجود، باید حکومت مشارکتی بین نامزدان ایجاد شود.

احمدولی مسعود نامزد انتخابات و عضو شورای نامزدان، امروز دوشنبه (۱۱ قوس) در نشست خبری این شورا در کابل، مدعی شد کمیسیون انتخابات قادر نیست آرای انتخابات را تفکیک کرده و بن بست انتخاباتی را بشکند.

آقای مسعود گفت کمیسیون با جانب‌داری از یک نامزد، آرای ریخته شده در صندوق‌های رای دهی را غیرقابل تفکیک خوانده است.

وی افزود کمیسیون هم اکنون قادر نیست آرای پاک را از آرای ناپاک جدا کند.

او افزود ممکن است کمیسیون انتخابات یکی از تیم‌های انتخاباتی که به گفتۀ او کمیسیون وابسته به آن است را برنده انتخابات اعلام کند و یا انتخابات را به دور دوم بکشاند.

وی بیان داشت در هر دو صورت موقف کمیسیون قابل قبول نخواهد بود و بن بست انتخاباتی کماکان پابرجا خواهد ماند.

آقای مسعود از موقف شورای کاندیدان پیشنهاد کرد برای شکستن بن بست یاد شده یک حکومت مشارکتی در محور شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید شکل بگیرد.

به باور او، این ساختار سیاسی که تمام نیروهای سیاسی را در چوکات یک حکومت ائتلافی دربر خواهد گرفت، قادر است اجتماع سیاسی را شکل داده و پروسه صلح را نیز سرعت ببخشد.

رییس تیم وفاق ملی همزمان سیستم انتخاباتی اکثریتی (۱+۵۰) را نیز در کشور مناسب ندانسته خاطر نشان کرد این سیستم باید با دموکرسی توافقی تعویض شود.

جنرال مرادعلی مراد معاون تکت انتخاباتی صلح و امنیت به رهبری رحمت‌الله نبیل نیز گفت انتخابات ریاست جمهوری شش میزان با وجود کاستی‌های جدی و تقلبات گسترده “برنده ندارد”.

آقای مراد به اختلافات اعضای کمیسیون انتخابات اشاره گرفته افزود در کمیسیون یخن‌کشی‌ها جریان دارد و بحران انتخابات نیز فراگیرتر می‌شود؛ به گفتۀ وی، یک حکومت مشروع و فراگیر می‌تواند این بحران را کنترل کند.

انجنیر شهاب حکیمی یکی دیگر از کاندیدان با اشاره به طرح ایجاد حکومت مشارکتی تصریح کرد که این حکومت خواهد توانست پروسه صلح را مدیریت کرده و زمینه را برای برگزاری یک انتخابات سالم مساعد کند.

طرح ایجاد حکومت مشارکتی از سوی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پس از آن مطرح شده است که شمارش و عدم شمارش بیش از ۳۰۰ هزار رای بین کمیسیون و دو تیم پیشتاز انتخاباتی جنجالی شده و در موارد اعتراضات خیابانی در این پیوند راه اندازی شده است.

پیش ازاین، گلبدین حکمتیار  یکی دیگر از کاندیدان انتخابات نیز با وجود بن بست انتخابات بر ایجاد حکومت موقت برای عبور از وضعیت موجود تاکید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.