• انتشار: 14 می 2019
  • ساعت: 15:20
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 34606
پرینت

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری: بعد از اول جوزا کار «غنی» تمام است!

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، اول جوزای سال جاری را ختم دوره حکومت وحدت ملی خوانده تاکید می‌کنند حکومت سرپرست برای مدیریت انتخابات و روند صلح باید ایجاد شود.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری: کار حکومت تا یک هفته دیگر به پایان می‌رسد

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری متشکل از ۱۲ تیم انتخاباتی امروز سه‌شنبه (۲۴ ثور) با صدور یک اعلامیه مشترک خواهان ایجاد حکومت سرپرست پس از پایان کار حکومت وحدت ملی شدند.

در اعلامیه آمده است دوام کار حکومت پس از اول جوزا غیر قانونی است و سران حکومت که کاندیدان انتخابات نیز هستند از اعتماد ملی برای مدیریت دو پروسه بزرگ ملی “انتخابات و مصالحه” برخوردار نیستند.

اعلامیه تأکید می‌کند حکومت سرپرست برای مدیریت انتخابات و روند صلح پس از اول جوزای سال جاری باید ایجاد شود و سران حکومت با تمکین به یک اجماع کلان سیاسی یا خود با انصراف از نامزدی در انتخابات عهده‌دار سرپرستی شوند و یا سرپرستی را به عهده تیمی بگذارند که در چهارچوب یک اجماع سیاسی انتخاب می‌شود.

اعلامیه مشترک کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری، دوام حکومت وحدت ملی را پس از اول جوزای سال جاری با هیچ بهانه‌ای پذیرفتنی ندانسته تاکید کرد که شورای نامزدان به ایجاد اجماع سیاسی، جلب حمایت مردم و مشوره با جامعه جهانی به ترتیب برای اجرای طرح روی کار آمدن حکومت سرپرست دست خواهند زد.

محمدحنیف اتمر، رییس تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، در ادامه نشست خبری کاندیدان گفت حکومت وحدت ملی، اعتماد ملی را از دست داده، نمی‌تواند پروسه‌های صلح و انتخابات را مدیریت کند و به هیچ بهانه‌ای نباید کارش از اول جوزا تجاوز کند.

آقای اتمر گفت شورای کاندیدان پیرامون پیامدهای مخرب دوام کار حکومت پس از اول جوزا با جامعه بین‌المللی که حمایت از نظام و تمویل انتخابات را به عهده دارد وارد مشوره شده و برای اجرای طرح ایجاد حکومت سرپرست تلاش خواهد کرد.

به گفته ی وی، اگر سران حکومت به طرح شورای کاندیدان که از اجماع سیاسی و حمایت مردم برخوردار است، بی‌توجهی نشان داده و به کار خود پس ازاول جوزا دوام دهند، شورای کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری، بدون اخلال نظم عامه به اقدام‌های مردمی و سراسری دست خواهند زد.

رییس تیم صلح و اعتدال همچنان سران حکومت را به ایجاد موانع مصنوعی فرا روی صلح متهم کرده گفت که حکومت هم اکنون به بزرگترین مانع صلح تبدیل شده و باید ازسر راه برداشته شود.

او خاطر نشان کرد که حکومت سرپرست که با توافق یک اجماع سیاسی شکل می‌گیرد، وظیفه خواهد داشت که پروسه مصالحه را به قوت حمایت کرده و انتخابات را نیز به گونه شفاف برگزار کند.

همچنان احمدولی مسعود رییس تیم انتخاباتی وفاق ملی، تاکید کرد که جامعه جهانی از دوام کار سران حکومت وحدت ملی خسته شده‌اند و اگر طرحی که حمایت سیاسیون و مردم را به همراه داشته باشد پیشکش شود مورد حمایت جامعه جهانی نیز قرار خواهد گرفت.

او تاکید کرد که حکومت وحدت ملی در پنج سال گذشته نتوانسته که کمیسیون‌های انتخاباتی را اصلاح کند با این وجود از مدیریت پروسه‌های ملی چون انتخابات، صلح و بهبود اوضاع امنیتی در شش ماه آینده عاجز خواهد بود.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری به طرح شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر ایجاد حکومت سرپرست واکنش نشان داده و آن را غیرقانونی خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.