• انتشار: 20 آگوست 2015
  • ساعت: 12:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 1841
پرینت

شورای علمای طالبان رهبر جدید خود را امروز اعلام می کنند

پس از انتشار خبر مرگ ملا عمر و شکاف میان رهبری گروه طالبان، شورای هفده نفری علمای طالبان قرار است امروز رهبر جدید خود را اعلام کنند.

گرچه هنوز معلوم نیست چه کسی این شورای هفده نفری علما را تشکیل داده است اما این شورا پس از اینکه فرزند و برادر ملا عمر در انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر جدید طالبان اعتراض کرده بودند تشکیل شد.

همچنین گزارش ها حاکی از این موضوع است که ملا اختر منصور در چند روز اخیر به مکانی نامعلوم رفته است و هیچ گونه تماسی هم با دیگر اعضای طالبان نداشته است.

بر اساس گزارش های برخی رسانه های محلی پاکستان، شورای علمای طالبان امروز قرار است تا تصمیم خود را در خصوص رهبری جدید از میان حزب های مختلف طالبان اعلام کنند.

رهبران حزب اول شامل ملا یعقوب و ملا عبدالمنان، فرزند و برادر ملا عمر، حزب دوم متشکل از ملا حاجی قیوم ذاکر، منصور دادالله و ملا عبدالرزاق و حزب سوم ملا اختر محمد منصور می باشد.

گفتنی است که رهبر حزب سوم هم اکنون به عنوان رهبری گروه طالبان از سوی شورای رهبری طالبان در کویته پاکستان انتخاب شده است و حتی رهبر گروه القاعده ایمن الظواهری نیز با او بیعت کرده است، که از سوی دیگر احزاب مخالفت شده است.

همچنین گمان می رود که شکاف میان گروه طالبان عمیق تر و بیش تر شود اگر شورای علمای طالبان امروز ملا یعقوب فرزند ملا عمر را به عنوان رهبر جدید گروه طالبان انتخاب کنند.

لازم به ذکر است که خبر مرگ ملا عمر، ابتدا از سوی شاخه جداشده طالبان به نام حزب اسلامی فدایی محاذ افغانستان منتشر شد که ملا عمر توسط ملا اختر منصور معاون وی و گل آغا در شفاخانه ای در شهر کراچی پاکستان به قتل رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.