اجتماعی

شورای علمای شیعه افغانستان خواستار پیگیری عوامل برهم زدن نشست این شورا شد

شورای علمای شیعه افغانستان در بیانیه ای رفتار نیروهای امنیتی طالبان در بر هم زدن جلسه روز گذشته این شورا را زشت، تاسف بار و توهین به کل جامعه شیعه افغانستان خوانده و خواستار پیگیری عوامل آن شده است.

کمیسیون پیگیری مطالبات جامعه شیعه افغانستان امروز (شنبه ۲۴ ثور) در بیانیه ای گفته است که پنجمین نشست این شورا روز گذشته با هماهنگی قبلی با طالبان در «مدرسه علمیه رسالت» در غرب شهر کابل در حال برگزاری بود که توسط چندین عضو استخبارات طالبان بر هم خورد.

براساس بیانیه، در جریان برگزاری جلسه تعدادی افراد مسلح از حوزه ششم استخبارات وارد مدرسه شده و ضمن اهانت به شخصیت ها واعضای حاضر در نشست، با زور و خشونت شرکت کنندگان را متفرق ساختند.

در بیانیه آمده است که پیش از برگزاری این مراسم با حوزه ششم پولیس طالبان هماهنگی شده بود و حتی ۴ نیرو از این حوزه برای تامین امنیت در بیرون دروازه مدرسه حاضر بودند، اما مهاجمین بدون اعتنا وارد جلسه شده و برخوردهای اهانت بار و خلاف قانون داشتند.

بیانیه همچنین علاوه کرده است که پس از اخلال در جلسه، آمر حوزه ششم و امین الله وقار رئیس اداره ۴۹۵ استخبارات طالبان در مدرسه حاضر شده و ضمن اعتراف به تخطی مهاجمان قول مساعد دادند تا عوامل این رویداد را شناسایی و مجازات کنند.

لازم به ذکر است که روز گذشته (جمعه ۲۳ ثور) شورای علمای شیعه افغانستان در حال برگزاری مراسمی تحت عنوان بررسی مسایل جاری کشور بود که توسط نیروهای استخبارات طالبان این جلسه بر هم خورد.

یکی از اعضای شرکت کننده در این نشست با ضبط تصاویری از بر هم خوردن این نشست می گوید که نیروهای طالبان ضمن اهانت به اعضا، بنرهای حاوی آیات قرآنی را پاره کرده و زیر پا انداختند.

امرالله صالح معاون نخست دولت پیشین در یادداشتی در واکنش به این اقدام طالبان خطاب به شورای علمای شیعه گفت: «ابراز امتنان کنید که تنها مجلس را بر هم زدند ورنه می توانستند با انفجار و انتحار همه شان را نابود سازند و بعد بگویند که کار داعش بود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا