• انتشار: 28 فوریه 2021
  • ساعت: 14:37
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 54802
پرینت

شورای عالی مصالحه ملی: طالبان به صلح پایبند نیستند

شورای عالی مصالحه ملی می گوید با گذشت یک سال از آغاز مذاکرات بین الافغانی در دوحه قطر طالبان هنوز علاقه ای به صلح از خود نشان نداده اند.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی امروز یکشنبه(۱۰ حوت) گفت یک سال پس از امضای توافق‌نامه دوحه بین امریکا-طالبان، مردم افغانستان توقع داشتند که جنگ و خشونت پایان یابد و در جریان مذاکرات به آتش‌بس جامع و دایمی دست یابیم.
سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی اعلام کرد توافق‌نامه‌ دوحه یکساله شد. با امضای این توافق‌نامه، مذاکرات جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان آغاز شد و فرصت تاریخی برای صلح ایجاد گردید. اما پس از یک سال دیده می‌شود طالبان به مفاد این توافق‌نامه از جمله پایان خشونت‌ها در افغانستان، پی‌گیری جدی و هدفمند مذاکرات و قطع رابطه با گروهای ترورستی جهانی پای‌بند نبوده‌اند.
وی افزود مردم افغانستان توقع داشتند با آغاز مذاکرات، جنگ وخشونت‌ پایان یافته و در جریان مذاکرات به آتش‌بس دایمی و سراسری دست یابیم. امامتأسفانه چنین نشد.
به گفته وی، در این مدت طالبان به مذاکرات داخلی میان افغان‌ها حاضر نشده و تعهد لازم به پیشرفت گفت‌وگوها نداشتند.
با این حال، شورای عالی مصالحه ملی خاطرنشان می‌کند که هنوز هم مردم افغانستان امیدوار است که فرصت پیش‌آمده برای صلح ضایع نشود، جنگ و خشونت در کشور پایان یابد، گفت‌وگوها به گونۀ جدی ادامه یابد تا به یک توافق سیاسی و همه‌پذیر زمینه فراهم شود.
با این حال، توافقنامه دوحه در حالی یک ساله شد که ایالات متحده به تازگی گفته آن را دوباره ارزیابی می‌کند و گروه طالبان هشدار داده که در صورت نقض توافقنامه، جنگ خونینی را آغاز خو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.