• انتشار: 14 مارس 2018
  • ساعت: 14:57
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27084
پرینت

شورای سرتاسری علمای افغانستان، طالبان را دعوت به پذیرش پیشنهاد صلح دولت کرد

شورای سرتاسری علمای افغانستان در اعلامیه ای از گروه طالبان خواسته تا به پیشنهاد صلح دولت افغانستان پاسخ مثبت بدهند و آمادگی شان را برای آغاز مذاکرات اعلام نمایند.

شورای سرتاسری علمای افغانستان امروز (چهارشنبه) در اعلامیه ای خطاب به گروه طالبان نوشته که این شورا طی جلسات نوبتی خویش روی موضوعات مهمی بحث و گفتگوی همه جانبه کرده و بدین ترتیب ضمن حمایت از پروسه صلح دولت افغانستان از گروه طالبان می خواهد تا به پیشنهاد صلح دولت پاسخ مثبت بدهند.

این شورا همچنین نوشته که از اعلام پلان جامع صلح با طالبان در دومین نشست «روند کابل» که از سوی دولت پیشنهاد شده، به نمایندگی از دولت و ملت افغانستان حمایت و قدردانی نموده، و آن را یک پیشنهاد بی سابقه و همه جانبه می داند.

شورای علمای افغانستان با بیان این که این پیشنهاد بدون هیچ پیش شرطی برای طالبان ارائه شده، که در آن تمامی مطالبات آنان (طالبان) گنجانده شده، از آنان خواست تا پاسخ مثبت خود را نشان داده و زمان آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان را اعلام نماید.

این شورا در اعلامیه اش افزوده که مطالبات طالبان که در ذیل آمده از سوی دولت با پاسخ مثبت مواجه شده است.

۱ـ وضع یک چوکات سیاسی برای صلح.

۲ـ به میان آمدن آتش بس.

۳ـ به رسمیت شناختن طالبان به حیث یک حزب سیاسی.

۴ـ در صورت تقاضا تعدیل در قانون اساسی از طریق پروسه پیش بینی شده در قانون اساسی.

۵ـ رهایی زندانیان طالبان.

۶ـ خارج ساختن نام طالبان از لیست تعزیرات .

۷ـ جای دادن آنها در برنامه رشد اقتصادی.

شورای سرتاسری علمای افغانستان همچنین می نویسد: «همچنان برای تأمین امنیت و صلح و ثبات در افغانستان اجماع منطقوی کشورها و ملت ها به میان آمده و پیشنهاد مذکور از جانب کشورهای مختلف جهان و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز استقبال و پشتیبانی گردیده است، باید طالبان ازین دعوت صلح استفاده نموده و غرض حل مشکلات شان روی میز مذاکرات بین الافغانی اقدام کرده به جنگ و خونریزی و ویرانی کشور نقطه پایان گذارند و برای سعادت و خوشبختی مردم مسلمان و رنجدیده افغانستان و ابادانی و شگوفایی کشور در پهلوی هموطنان خویش ایستاده سعی و تلاش نمایند.»

لازم به ذکر است که این شورا در اعلامیه اش علاوه بر دعوت طالبان به صلح، موارد دیگری را نیز گنجانده است که شامل موارد زیر می باشند:

۱-تطبیق و علمی ساختن پروژه های زیربنائی و بزرگ اقتصادی برای تأمین صلح و ثبات در کشور رول مهم و اساسی داشته، باعث کاریابی برای جوانان افغان و بهبود وضع زندگی مردم فقیر و بیچاره ما میگردد.

شورای سرتاسری علمای افغانستان، از اقدامات حکومت وحدت ملی در این عرصه حمایت و پشتیبانی می نماید به طور مثال اغاز کار پروژه تاپی را که تطبیق عملی آن برای هزاران افغان ایجاد اشتغال نموده و از مدرک حق ترانزیت آن سالانه صدها میلیون دالر به بودیجه ملی ما اضافه میگردد، استقبال میکند و از رهبری حکومت تقاضا می نماید تا به این روند ادامه داده و پروژه های بزرگ و عام المنفعه دیگر را نیز اغاز و تطبیق نمایند که این خود راه نزدیک شدن و رسیدن به صلح میباشد.

۲ـ شورا از سیاسیون و بزرگان کشور میخواهد تا با در نظرداشت شرایط حساس کنونی از اختلافات حزبی، گروهی، سمتی، نژادی و لسانی دوری جسته و بخاطر تأمین وحدت ملی و زندگی مسالمت آمیز ملت مسلمان افغانستان دست اتحاد و برادری با هم داده و بخاطر منافع علیای ملت و کشور فضای تفاهم و همدیگر پذیری را ایجاد و از ابراز نظر های که باعث تفرقه و دشمنی در بین افغانها میگردد خود داری نمایند زیرا اختلافات داخلی نسبت به مداخلات خارجی خطرناکتر به کشور میباشد.

۳ـ با در نظرداشت اعلامیه تکراری اخیر طالبان باید گفت که جنگ با خارجی ها بهانه ای بیش نیست زیرا عملاً دیده میشود که در برابر کشتن یک نفر اجنبی ۹۹ نفر از مسلمانان مظلوم و بی دفاع افغانستان اعم از علماء، اطفال، زنان، پیر مردان، کسبه کاران و مردم بی بضاعت به شهادت میرسند.

در حالیکه رسول اکرم صلی الله علیه وسلم وقتی که صحابه کرام و مجاهدین اسلام را برای جهاد در برابر مشرکین و اهل کتاب میفرستادند برای آنها اکیداً توصیه میفرمودند: که در وقت جنگ علیه دشمنان اسلام از کشتن اطفال، زنان، پیرمردان و حتی راهبان در صومعه ها که مطابق احکام دین شان عبادت میکنند خود داری نمایند. اگر طالبان برای مشروعیت به شهادت رسانیدن مردم مسلمان و مظلوم ما کدام توجیه دینی داشته باشند میتوانند با علمای افغانستان وعالم اسلام در داخل یا بیرون از کشور برای بحث و مناقشه در روشنایی قران و سنت اشتراک نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.