• انتشار: 28 فوریه 2017
  • ساعت: 14:18
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 19347
پرینت

شورای امنیت: هیچ کشوری اجازه فعالیت نظامی در افغانستان ندارد

شورای امنیت ملی کشور در پیوند به گزارش های اخیر مبنی بر حضور نظامیان چینی در خاک افغانستان گفته است که هیچ کشوری بجز ماموریت حمایت قاطع ناتو، اجازه فعالیت نظامی در خاک افغانستان را ندارد.

تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت کشور در پیوند به برخی گزارش های اخیر مبنی بر حضور نظامیان چینی در خاک افغانستان، گفته است که بجز ماموریت نظامی ناتو هیچ کشوری اجازه فعالیت نظامی در خاک افغانستان را ندارد.

او گفت افغانستان با تاجیکستان و چین تنها در خصوص گشت های مرزی بخاطر شناسایی تهدیدهای تروریستی، نظارت و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مسایل مربوط به این موارد توافق کرده است، اما این کشورها حضور نظامی در خاک افغانستان نخواهد داشت.

در همین حال «رن گوکیانگ» سخنگوی ارتش آزادی بخش خلق چین نیز هفته گذشته تایید کرد که به نیروهای امنیتی افغانستان برای مبارزه با تروریزم در مناطق مرزی کشور کمک می کند.

او همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی نظامیان چینی در خاک افغانستان دیده شده اند، نیز گفت که با افغانستان تنها بر سر اجرای عملیات مشترک «اجرای قانون» برای مبارزه علیه تروریزم در مناطق مرزی افغانستان توافق شده است و چین هیچ گونه دخالت نظامی در افغانستان ندارد.

لازم به ذکر است که چندی پیش گزارش هایی در رسانه ها نشر شد که حاکی از حضور نظامیان و وسایط نظامی چین در خاک افغانستان بود، و بدنبال ان گمانه هایی زده شد که گویا چین نیز حضور نظامی در افغانستان دارد.

به دنبال این موضوع، مقامات در وزارت دفاع کشور و هم اکنون شورای امنیت این موضوع را رد کرده اند و گفته اند که هیچ کشوری بجز ماموریت نظامی ناتو حق فعالیت نظامی در خاک افغانستان را ندارد.

اما از سویی دیگر، برخی از کارشناسان نظامی گفته اند در کشوری مانند افغانستان تفکیک عملیات های قانون گذار و فعالیت های نظامی کمی دشوار است.

گفتنی است که افغانستان و چین در ولسوالی واخان ولایت بدخشان به طول تقریبی ۷۶ کیلومتر مرز مشترک دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.