• انتشار: 21 فوریه 2021
  • ساعت: 14:01
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 54570
پرینت

شورای امنیت ملی: توافق نامه دوحه در پیش برد صلح موثر نبوده است

رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، گفت امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، در تامین صلح تاثیرگذار نبوده و جنگ را متوقف نکرده است.

آقای اندر، روز یک‌شنبه (۳ حوت)، در یک پیام ویدیویی، گفت در امضای توافق‌نامه‌ی قطر، با حکومت افغانستان مشوره‌ی لازم نشده بود.

او افزود: «در توافق‌نامه‌ی قطر، اصطلاحاتی استفاده شده که تلفات انسانی را به اعداد اندازه‌گیری می‌کند. کاهش خشونت و غیره، اصطلاحاتی اند که در آن معافیت و رضایت یک طرف جنگ دیده می‌شود؛ در حالی که حکومت نمی‌خواهد حتا یک قطره خون هم ریخته شود.»

به گفته‌ی آقای اندر، حکومت افغانستان مسئولیت حفاظت از کشور را دارد و به جنگ، صلح و سایر موضوعات نیز از همین دیدگاه می‌بیند.

بر اساس توافق‌نامه‌ی قطر که در دهم حوت سال گذشته‌ی خورشیدی میان امریکا و طالبان به امضا رسید، گروه طالبان تعهد کرده که رابطه‌ی خود را با سایر گروه‌های تروریستی به شمول شبکه‌ی القاعده قطع کند، خشونت‌ها را کاهش دهد و گفت‌وگوهای صلح را با حکومت افغانستان آغاز کند.

همچنان بر اساس این توافق‌نامه، سربازان امریکایی باید تا ماه می ۲۰۲۱ میلادی، به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج شوند.

با این حال، عدم پابندی طالبان به توافق‌نامه‌ی قطر، سبب شده تا دولت جدید امریکا به رهبری جو بایدن، این توافق‌نامه را بررسی کند. آقای بایدن، به تازگی گفته است که می‌تواند جدول خروج از افغانستان در ماه می را کنار بگذارد.

همچنان، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو و برخی از مقام‌های امریکایی، گفته‌اند که خروج عجولانه از افغانستان، منجر به درگیری‌های شدید و قوت گرفتن برخی از گروه‌های تروریستی در این کشور خواهد شد. آن‌ها به خروج مبتنی بر شرایط از افغانستان تاکید کرده‌اند.

از سویی هم، گروه طالبان هشدار داده است که در صورت عدم خروج نیروهای امریکایی در ماه می سال روان میلادی، جنگ در برابر آن‌ها را از سر خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.