سیاست

شورای امنیت سازمان ملل طرح پیشنهادی امریکا برای افغانستان را تایید کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز چهارشنبه طرح پیشنهادی امریکا برای ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان را تایید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا امروز (چهارشنبه ۱ جدی) طرح پیشنهادی دولت امریکا برای ارائه کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان، بدون قرار گرفتن منابع مالی به دست طالبان را تایید کرد.

براساس این طرح پیشنهادی که از آن به عنوان «قطعنامه» یاده می شود، پرداخت وجوه، و یا سایر شیوه های مالی و منابع اقتصادی، و فراهم آوری کالاها و خدمات ضروری به منظور ارائه حمایت های به موقع و یا حمایت از چنین فعالیت هایی مجاز می باشد.  

قطعنامه افزوده است که این حمایت ها در راستای کمک به تامین نیازهای اساسی انسانی در افغانستان است و هیچ یک از تحریم های مرتبط با نهادهای طالبان را نقض نمی کند.

طالبان در لیست تحریم های سازمان ملل متحد قرار دارد.

گفتنی است که طرح پیشنهادی قبلی امریکا به شورای امنیت سازمان ملل متحد با مخالفت چین و روسیه مواجه شد و اصطلاحا این دو کشور این طرح را «وتو» کردند.

یک دپیلمات ارشد به خبرگزاری فرانسه در این خصوص گفته بود که اصولا چینی ها مخالف معافیت های مورد به مورد پیشنهاد شده از سوی امریکا برای حمایت های بشردوستانه به افغانستان می باشند.

امریکا در طرح قبلی خود پیشنهاد کرده بود که به صورت مورد به مورد معافیت هایی برای افغانستان که هم اکنون طالبان در راس حاکمیت آن قرار گرفته اند در نظر گرفته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا