• انتشار: 21 آوریل 2020
  • ساعت: 17:51
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 43888
پرینت

شهروند افغانی مقیم آلمان دوست دختر سابقش را کشت

ادریس ۳۰ ساله، سه شنبۀ این هفته به معشوقۀ پیشین خود که با کودکش برای هواخوری به حومۀ شهر لایبزیک آمده بود، حمله کرد، در این حمله، میرایم، معشوقۀ پیشین ادریس زخمی شد و در شفاخانه جان داد.

یک شهروند اهل افغانستان مقیم آلمان که لقب الگوی «ادغام موفق در میان آلمانی‌ها» را گرفته بود، معشوقه‌اش را به قتل رساند.

ادریس ۳۰ ساله، سه شنبۀ این هفته به معشوقۀ پیشین خود که با کودکش برای هواخوری به حومۀ شهر لایبزیک آمده بود، حمله کرد، در این حمله، میرایم، معشوقۀ پیشین ادریس زخمی شد و در شفاخانه جان داد.

میرایم، آلمانی الاجزایری‌الاصل بود و چند سال با ادریس رابطه داشت، اما این رابطه دیری نپایید و به جدایی انجامید.

پولیس، یک روز پس از قتل ادریس را دست‌گیر کرد. با این حال، این قضیه هیزمی شد برای تجدید بحث‌ها و بررسی دو بارۀ سیاست‌ها مهاجرتی آلمان.

بسیاری از آلمانی‌ها به ویژه آنانی که بر ضد سیاست‌های مهاجرتی آلمان قرار دارند، چنین قضیه‌هایی را وحشتناک دانسته و خواهان رد پرونده‌های مهاجران در این کشور شده اند.

هارس ترونگ، یکی از کاربران آلمانی نوشته است: «مهم این است که افراد در کجا قرار دارند؛ اگر این مرد در افغانستان می‌ماند، اکنون میرایم زنده بود و فرزندش بی‌مادر نمی‌شد.»

دون پیرو، یکی از منتقدان سیاست‌های مهاجرتی این کشور نیز می‌گوید: «این جنایت و نمونه‌های وحشتناک دیگر، نشان می‌دهد که سیاست‌های پوچ مهاجرتی ما به چه دردی می‌خورد؛ به هیچ!»

ادریس سال‌ها پیش با خانواده‌اش به آلمان آمد و روند ادغام را موفقانه سپری کرد، و در نهایت گذرنامۀ آلمان را به دست آورد. از او بارها به عنوان «الگوی موفق ادغام» یاد شده بود. حالا میان آلمان‌ها این پرسش مطرح است، پناهجویی که نماد موفق ادغام است، چه‌گونه دست به چنین جنایتی زده است؟

میرایم

کاترینا، یکی از فعالان اجتماعی در آلمان می‌گوید که ادغام مهاجرین قابل‌قول نیست.

پولیس هنوز در مورد ادریس اطلاعاتی نشر نکرده است. علت قتل هم هنوز روشن نیست، اما تامس یکی از دوستان ادریس می‌گوید که او جوان باادب و باهوشی بوده است.

قتل‌های ناموسی در میان پناهجویان در آلمان یکی از شایع‌ترین جرم‌هاست.

چهار سال پیش حسین خاوری، یک جوان پناهجوی افغانستان که خود را زیرسن معرفی کرده بود، به یک دختر ۱۹ سالۀ آلمانی، دانشجوی رشتۀ پزشکی تجاوز کرد و سپس او را به قتل رساند. پولیس مقتول را از یک تار موی به‌جامانده در بدن دختر شناسی کرد. دادگاه حسین خاوری تقریباً دو سال طول کشید و سرانجام به حبس ابد محکوم به مجازات شد.

احمد پناهجوی دیگر افغانستان در سال ۲۰۱۸ دوست دخترش را در خانه‌اش به ضرب چاقو به قتل رساند. او بعداً توسط پولیس بازداشت شد، اما هنوز دادگاهی نشده است. دادگاه گفته است در تلاش است تا سن واقعی احمد را مشخص کند.

نظر به قانون آلمان، مجازات تعیین‌شده برای ارتکاب جرایم با توجه به سن متهم تفاوت دارد؛ برای همین تثبیت سن احمد میزان شدت جرم او را تعیین می‌کند.

قتل‌های ناموسی تصویری به شدت منفی از پناهجویان به جامعۀ آلمان ارایه می‌کند. در سال‌های اخیر که انگیزه‌های ضد مهاجرتی در حال شکل‌گیری است، این‌گونه قضیه‌ها، به شدت تأثیرات مخرب در پروسۀ ادغام پناهجویان داشته است. بر بنیاد آمارهای رسمی، تنها در سال گذشته، ۲۳۰ مورد جرایم گوناگون به شمول قتل در آلمان به ثبت رسیده است که عاملان آن‌ها پناهجویان بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.