• انتشار: ۱۷ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۳:۰۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 26171
پرینت
وزارت عدلیه:

شمار کودکان متخلف در مراکز اصلاح ۲۰ درصد کاهش یافته است

وزارت عدلیه کشور می گوید که شمار کودکان متخلف در مراکز اصلاح و تربیت نسبت به چهار سال پیش هم اکنون ۲۰ فیصد کاهش یافته است.

عبدالبصیر انور وزیر عدلیه کشور امروز (سه شنبه) در یک کنفرانس خبری گفت: «بربنیاد آخرین آمار ۷۸۴ طفل متخلف از قانون هم اکنون در مراکز اصلاح و تربیت اطفال درکشور به سر می‌ برند و از این میان، ۸۰ تن از بخش اناث و ۷۰۴ تن آنان از بخش ذکور اند.»

وی افزود که  ۱۷۱ تن از این اطفال مظنون، متهم و یا محکوم به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی،۱۵۰  طفل مظنون، متهم و یا محکوم به سرقت و ۱۲۳ طفل دیگر مظنون، متهم و یا محکوم به قتل اند. بیشترین این اطفال به ترتیب؛ ۱۹۹ طفل در کابل، ۹۸ طفل در هرات و ۵۲ طفل در ننگرهار تحت اصلاح و تربیت قرار دارند.

آقای انور همچنین گفت که به صورت کل، از سال ۱۳۹۳ تاکنون ۱۰ هزار و ۶۹۹ طفل متخلف از قانون در معیادهای متفاوت زمانی، در مراکز اصلاح و تربیت اطفال در سراسر کشور، پذیرفته شده اند و این اطفال در مراکز اصلاح تحت اصلاح و تربیت قرار گرفته اند.

وی افزود که تعداد اطفال متخلف از قانون در مراکز اصلاح  درمقایسه با چهار سال پیش، ۲۰ درصد کاهش یافته است، اما از افرایش شمار اطفالی که مظنون، متهم و یا محکوم به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی می باشند ابراز نگرانی کرد و خواهان همکاری نهادهای بین المللی نیز در این زمینه شد.

به گفته وزیر عدلیه به صورت کل، ارایه خدمات تعلیمی، صحی، فرهنگی، امنیتی و آموزش حرفه برای کودکان مظنون، متهم و محکوم مطابق توافق نامه با همکاری وزارت های معارف، صحت عامه، اطلاعات و فرهنگ، امور داخله و کار و امور اجتماعی صورت می گیرد.

وی افزود که تا کنون ۱۰ تعمیر دولتی برای مراکز اصلاح، به شکل معیاری در ولایات های کابل، هرات، فراه، هلمند، وردک، قندهار، ننگرهار، بلخ، خوست و سمنگان اعمار شده  و به زودی کار اعمار مراکز اصلاح سه ولایت بامیان، پکتیکا و بدخشان نیز به پایان می رسد.

وزیر عدلیه نقش خانواده، اجتماع، پولیس ومحاکم اختصاصی اطفال را در تطبیق بدیل های حجز اساسی و نهایت مؤثر دانست و گفت و پولیس می تواند با انجام برخی اقدامات پیش ‌‌گیرانه به شمول گشت زنی در محل های جرم زا، توصیه و هشدار، اطفال را متوجه اشتباهات شان نموده و زمینه های انجام جرم را کاهش دهد.

قابل یاد آوری است که اطفال مظنون، متهم و یا محکوم به حجز از طریق ارگان های کشفی، سارنوالی و محاکم به مراکز اصلاح و تربیت اطفال وزارت عدلیه در سراسر کشور معرفی می شوند و این مراکز شامل بخش های باز و بسته می شود.

در بخش باز این مراکز، اطفالی نگهداری می شوند که مرتکب تخلف سنگین از قانون نباشند و با قید ضمانت می توانند از طرف شب به اولیای شان سپرده شوند. اما در بخش بسته اطفالی قرار دارند که مرتکب تخلف سنگین باشند و این اطفال، شب و روز به منظور آموزش و تربیه مجدد نگهداری می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.