- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

چرا شمار پناهجویانی که در دریای مدیترانه غرق می شوند در حال افزایش است؟

 

با غرق شدن این تعداد مهاجر آن هم تنها در جریان یک هفته، توجهات بار دیگر به سوی بحران مهاجرت کشیده شد. و دو سوال عمده را به ذهن آورد که “چرا” و “چگونه” شمار مهاجرانی که در راه رسیدن به اروپا جان می دهند در حال افزایش است؟

پاسخ به “چگونگی” این سوال آسان است و می توان مروری بر رویدادهای متعددی کرد. ماه گذشته نیروی دریایی ایتالیا عکس هایی از یک قایق بزرگ مهاجران را منتشر کرد که در حال واژگونی بود و سرنشینان این قایق نیز که همه مهاجران غیرقانونی بودند خودشان را به درون آب می انداختند. در این رویداد هفت تن جانشان را ازدست دادند و صدها تن دیگر زخمی شدند.

اما تمامی قایق ها این چنین خوش شانس نمی باشند.

واشنگتن پست در گزارشی نوشت، ماه گذشته یک قایق بدون موتور/انجین بزرگ از مهاجران در دریای مدیترانه توسط یک طناب به یک قایق ماهیگیری متصل شده بود و توسط این قایق ماهیگیری به جلو کشیده می شد. اما کاپیتان سودانی قایق ماهیگیری زمانی که متوجه شد قایق مهاجران در حال واژگونی است تصمیم گرفت طناب را قطع کند و مهاجران را به حال خودشان رها کند. قایق مهاجران در این رویداد غرق شد و دست کم ۵۵۰ تن جانشان را یا از دست دادند و یا لادرک/مفقود الاثر شدند.  کاپیتان این قایق ماهیگیری نیز زمانی که به جزیره سیسیل ایتالیا رسید بازداشت شد.

و اما پاسخ به “چرایی” این سوال شاید کمی پیچیده تر باشد. فدریو فاسی سخنگوی آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد ماه گذشته گفت که موج جدید مهاجرت ها از طریق دریای مدیترانه با گرم شدن ها شروع شده است.

وی گفت “با گرم شدن هوا، مسافرت ها/مهاجرت های طولانی با قایق آسانتر می شود که این خود سبب می شود مهاجران بیشتری راهی این مسیر شوند.”

جول میلمان سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت نیز می گوید که افزایش شمار مهاجرت های غیرقانونی در تابستان پیش رو هیچ تفاوتی با تابستان سال گذشته نخواهد داشت.

به گفته وی، آمار این سازمان نشان می دهد که با شروع سال جدید میلادی، ۲۵۰۰ تن جانشان را در دریای مدیترانه از دست داده اند، در حالیکه این رقم در سال گذشته تنها ۱۸۰۰ تن بود.

توافقنامه جدید اتحادیه اروپا با کشور ترکیه نیز ظاهرا نتوانسته در مقیاس کلی از این گونه مهاجرت ها و مرگ و میرهای این چنینی جلوگیری کند، گرچه این توافقنامه فقط توانسته شمار مهاجرانی که از طریق مسیر کوتاه تر و ایمن تر ترکیه به یونان می روند را کاهش دهد، اما مرگ و میرها در دریای مدیترانه همچنان رو به افزایش است.

جول میلمان می افزاید “شمار مهاجرانی که از مسیر دریای مدیترانه قصد عبور و رسیدن به سواحل اروپا را دارند دقیقا مانند سال های گذشته است و هیچ تفاوتی در آن دیده نمی شود. حتی ترکیب مهاجران نیز مانند سال  گذشته است و هیچ تفاوتی نسبت به سال گذشته نمی کند.”

به گفته جول میلمان، تنها چیزی که امسال غیر معمول است، آمار قابل ملاحظه مرگ و میرها است که در هفته گذشته روی داده است.

وی همچنین علاوه کرد “این در حالیست که هفته پیش از واژگونی قایق ها، سازمان بین المللی مهاجرت بیانیه ای صادر کرده بود که در آن با اظهار امیدواری اعلام کرده بود که شمار مرگ و میر مهاجران در دریای مدیترانه در جریان ماه «می» کاهش یافته است.”

به باور گروهی دیگر، افزایش یک باره مرگ و میر مهاجران شاید به سادگی بدشانسی این مهاجران باشد و دلیل خاص دیگری نداشته باشد. شمار دیگر از کارشناسان امور می گویند قاچاقبران انسان که با تقاضای رو به افزایش مهاجران مواجه شده اند ظاهرا از قایق های بزرگتر و با ایمنی پایین تر استفاده می کنند تا درآمد خودشان را افزایش دهند.

ویلیام اسپلیندر سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجران در جریان یک نشست خبری گفت “قاچاقبران، مهاجران را در قایق هایی سوار می کنند که به ندرت این قایق ها می توانند در دریا راه بروند و یا حتی در بسیاری از موارد این قایق ها اصلا برای عبور از دریا ساخته نشده اند.”

خانم میلمان تصریح کرد که واژگونی قایق ها در جزیره کرت بیان گر این موضوع است که این جزیره به احتمال زیاد در آینده مقصدی برای قایق های مهاجرانی که از ترکیه راهی اروپا می شوند باشد، و یا ایستگاه استراحتی برای مهاجرانی که مستقیما از مسیر دریای مدیترانه می خواهند خود را به ایتالیا برسانند تبدیل شود.

روز چهارشنبه مقامات این جزیره در کنفرانسی خبری به خبرنگاران گفتند که ۱۱۳ مهاجر که عمدتا از افغانستان هستند وارد این جزیره شده اند، که بزرگترین ورود مهاجران در سال جاری میلادی می باشد.

اسپلیندر نیز می گوید “آمار مرگ و میر مهاجران نشان می دهد که این پناهجویان برای رسیدن به سواحل اروپا ریسک جانی بسیار بالایی را می پذیرند، به طوریکه از هر ۲۳ مهاجر که از مسیر دریای مدیترانه خودشان را به سواحل ایتالیا می رسانند یک تن جانش را از دست می دهد.”

به باور وی، تا زمانی که یک راه حل سیاسی که بتوان گزینه ای ایمن تر و قانونی برای مهاجرت به اروپا ارائه کند برای حل این بحران پیدا نشود، این آمار مرگ و میرها همچنان ادامه می یابد و مهاجران نیز تمایل دارند به سفرهایشان ادامه دهند و قاچاقبران هم این مهاجران را پذیرش می کنند تا پول بدست آورند.