• انتشار: 27 می 2020
  • ساعت: 12:01
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 44615
پرینت

وزارت صحت: کرونا را جدی نگیرید، سرک ها پر از جنازه می شود

براساس اعلام وزارت صحت عامه با ثبت ۶۵۸ مورد تازه تعداد کلی مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۱۱ هزار و ۸۳۱ نفر رسیده است.

طبق اعلام وزارت صحت عامه، شمار مبتلایان به ویروس کرونا هر روز در حال افزایش است که باعث نگرانی مقام‌های صحت و ولایت کابل شده است. پیش از این والی کابل از تشدید محدودیت‌های گشت‌وگذار در روزهای عید خبر داده بود و گفته است که بعد از عید نیز قیود گشت‌وگذار به طور جدی در شهر کابل تطبیق می‌شود.

براساس طرح جدید مقام ولایت کابل، به منظور جلوگیری از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا، اصناف و وسایل نقلیه در سطح شهر می‌توانند فعالیت کنند. در عین حال وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد اگر مردم قیودات وضع شده و توصیه‌های این وزارت را جدی نگیرند، شاهد یک فاجعه‌ی انسانی خواهد بود.

سخنگوی ولایت کابل، ناصر مهری‌ گفته است که قرنطین در شهر کابل ادامه خواهد یافت. با در نظرداشت شمار روز افزون واقعات کووید ۱۹ در کشور، نیاز است تا محدودیت‌ها عملی شوند. براساس طرح ولایت کابل، موتر‌هایی که شماره پلیت‌شان طاق‌ است، در روزهای طاق و موتر‌هایی که نمبر پلیت‌شان جفت است در روزهای جفت اجازه‌ی فعالیت خواهند داشت و سایر اصناف نیز مبنی بر شرایط خاص؛ رعایت توصیه‌های و فاصله در حین کار، فعالیت‌شان را آغاز خواهند کرد.

این در حالی است که وحیدالله مجروح، معین عرضه و خدمات وزارت صحت عامه کشور با اظهار نگرانی از بی‌پروایی مردم در برابر ویروس کرونا گفته است که روزهای سخت در کشور آمده است و بی‌اعتنایی مردم در برابر این بیماری کشور و مردم را به یک فاجعه خواهد کشاند.

وحید الله مجروح در دیروز با نشر پیامی در صفحه‌ی فیسبوکش با انتقاد از مردم گفته است که بی‌پروایی شهروندان زحمات کارمندان صحی را براباد می‌دهد. او به مردم هشدار می‌دهد که به خاطر کارمندان صحی نه، بلکه به خاطر و حان خودشان به توصیه‌های صحی توجه کنند، در غیر آن صورت جاده‌ها پر از جنازه خواهد شد.

معین عرضه و خدمات وزارت صحت همچنان گفته است که مردم از اتفاقات که در دیگر کشورها را رخ داده است درس عبرت نمی‌گیرند. به گفته‌ی وی پیش از شکستن قرنطین گراف مبتلایان به ویروس کرونا تحت کنترول اما به دلیل آمدن و ریختن مردم در شهر برای خریداری عیدی، شمار مبتلایان به طوری گسترده افزایش یافته است.

مطابق اعلام وزارت صحت عامه، تاکنون ۱۱۸۳۱ تن مبتلا به کرونا در سراسر کشور شناسایی است که در این میان ۱۱۲۸ تن از این بیماران بهبود یافته و ۲۲۰ تن دیگر جان باخته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.