• انتشار: 14 دسامبر 2019
  • ساعت: 13:08
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39959
پرینت
کمیسیون انتخابات:

شماری آراء در هفت ولایت باقی مانده فردا آغاز می‌شود

مسوولان کمیسیون انتخابات می‌گویند بررسی (تفتیش و بازشماری) آراء در هفت ولایت باقی مانده فردا (یکشنبه ۲۴ قوس) آغاز خواهد شد.

روند بازشماری و تفتیش بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۱۸ ماه عقرب از سوی کمیسیون انتخابات در ۳۴ ولایت آغاز شد اما با مخالفت‌ برخی تکت‌های انتخاباتی این روند متوقف گشت و دوباره در تاریخ ۲۶ عقرب از سر گرفته شد.

با گذشت بیش از یک ماه کمیسیون انتخابات به دلیل اعتراضات هواداران تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله این روند را در هفت ولایت کشور آغاز کرده نتوانست.

داکترعبدالله عبدالله ناوقت شب گذشته (جمعه ۲۲ قوس) در یک نشست خبری که در آن اعضای برجسته ستاد انتخاباتی او اشتراک کرده بودند، گفت که به خواست کمیسیون شکایات انتخاباتی اجازه بازشماری را در هفت ولایت کشور می‌دهد تا بهانه‌ای به دست کسی ندهد.

وی بیان داشت:”ما خواستیم بهانه‌ای به دست کسی ندهیم، از مردم قهرمان افغانستان که جلو بازشماری را در هفت ولایت گرفته‌اند، می‌خواهیم که پس فردا (یکشنبه) اجازه بازشماری را در آن ولایات بدهند که دیگر کسی بهانه نکند و ما خواستیم با اقدام قانونی صدای خود را به گوش کمیسیون برسانیم اما کمیسیون نخواست بشنود”.

این تصمیم تیم ثبات و همگرایی با استقبال مسوولان کمیسیون انتخابات مواجه شده و آن را یک اقدام نیک و بجا می‌دانند.

عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون انتخابات صبح امروز شنبه (۲۳ قوس) در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” ما تصمیم تیم ثبات و همگرایی مبنی بر اجازه دادن بازشماری و تفتیش در هفت ولایت باقی مانده را یک اقدام نیک و بجا می‎دانیم”.

آقای ابراهیمی گفت:” ما قبلا هم خواستار بازشماری و تفتیش در هفت ولایت بودیم و حالا هم آمادگی کامل برای بازشماری ولایات باقی داریم”.

وی بیان داشت:” ما تلاش داریم که فردا کارمندان کمیسیون به این ولایات بروند و روند بازشماری و تفتیش را در این هفت ولایت آغاز کند”.

رهبری کمیسیون انتخابات روز گذشته در یک نشست مشورتی با تکت‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی و نهاد‌های جامعه مدنی که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی جهت حل بن بست انتخابات دایر شده بود گفتند که نتایج قسمی را امروز شنبه (۲۳ قوس) اعلام می‌کند.

سید عصمت الله مل معاون کمیسیون انتخابات گفت:” ما نتایج قسمی و ابتدایی را اعلام می‌کنیم هر کسی همراه ما مشکل دارد قوانین است لوایح و طرزالعمل‌ها هم وجود دارد و بروند به کمیسیون شکایات شکایت کنند”.

اما سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید که گزینه اعلام نتایج قسمی روی میز رهبری کمیسیون انتخابات قرار دارد و امروز درباره اعلام نتایج قسمی نیز تصمیم می‌گیرند.

انتخابات ریاست جمهور به تاریخ ششم میزان در سراسر کشور برگزار شد با گذشت نزدیک به سه ماه از برگزاری انتخابات تاهنوز نتایج ابتدایی آن به دلیل آنچه مشکلات تخنیکی از سوی کمیسیون گفته شده و مخالفت‌های تکت‌های انتخاباتی اعلام نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.