سیاستِتیتر یک

شلیک طالبان به هلی کوپتر نظامی پاکستان در نیمروز؛ یک جنرال پاکستانی زخمی شد

نیروهای طالبان در ولایت نیمروز به سوی یک هلی کوپتر نظامی پاکستان حامل یک جنرال این کشور شلیک کرده که در نتیجه آن، این جنرال زخمی شده است.

منابع محلی در ولایت نیمروز به خبرگزاری رها می گویند که نیروهای طالبان پس از آن که یک هلی کوپتر نظامی پاکستان وارد حریم هوایی افغانستان شده به سوی آن شلیک کردند.

این شلیک پس از رشته درگیری هایی میان نیروهای طالبان و نظامیان پاکستانی در ولسوالی چهار برجک در امتداد خط مرزی میان دو کشور بوده است.

براساس یک فایل صوتی که در اختیار رسانه ها قرار گرفته است، نیروهای طالبان در ولایت نیمروز به سوی یک هلی کوپتر نظامی پاکستانی که وارد حریم هوایی افغانستان شده بود، شلیک کرده که در نتیجه آن، یک جنرال پاکستانی سوار بر هلی کوپتر زخمی شده است.

در همین حال، افغانستان انترنشنال نوشته است که در این فایل صوتی یک مرد که به زبان پشتو با لهجه رایج در پاکستان صحبت می‌کند، به یک مقام طالبان حادثه را شرح می‌دهد و می‌گوید این رویداد در ولسوالی چهار برجک ولایت نیمروز در مرز با پاکستان رخ داده است.

این مرد بدون نام بردن از این جنرال پاکستانی می‌افزاید: «عصر امروز جنرال صاحب در آنجا سفر می‌کرد که از قریه ذاکر بالای هلیکوپتر او شلیک شد. جنرال صاحب زخمی شد و هلیکوپتر هم تخریب شده است. حادثه بخیر گذشت.»

شماری از خبرنگاران پاکستانی با نشر تصاویر هلیکوپتر نظامی می‌گویند یک افسر ارشد پاکستان در این تیراندازی زخمی شده است.

تا اکنون علت پرواز این چرخبال پاکستانی برفراز ولسوالی چهار برجک روشن نیست و مقام‌های پاکستان و طالبان به صورت رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

به نظر می‌رسد، مردی که در فایل صوتی صحبت می‌کند فرد ارتباطی ارتش پاکستان و طالبان در ولایت نیمروز است. او با لحن تهدیدآمیز از طالبان می‌خواهد که عاملین شلیک به سوی چرخبال را تحویل مقام‌های پاکستانی بدهند.

او می‌گوید: «پیغام بزرگان ما به شما این است: نخست از شما تقاضا می‌کنیم که عاملین قضیه را به ما تحویل دهید. در ظرف ۲۴ ساعت قریه ذاکر را تخلیه کنید در غیر آن صورت، ما این تخلیه را انجام خواهیم داد و عواقب قضیه نیز به دوش ما نخواهد بود.»

براساس فایل‌های صوتی دیگر، نیروهای طالبان از تحویل عاملین شلیک خودداری کرده و می‌گویند در صورت واکنش نظامیان پاکستانی به آن پاسخ خواهند داد.

براساس این فایل صوتی، مقام‌های محلی طالبان از افراد خود می‌خواهند که با دوربین‌های شب‌بین و تجهیزات پیشرفته خود آماده باشند و در صورت هر نوع اقدام نظامیان پاکستان، «از وطن خود دفاع کنند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا