• انتشار: 2 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:53
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3989
پرینت

شش نیاز اساسی ده نشینان در اولویت کاری وزارت انکشاف دهات قرار گرفت

وزارت انکشاف دهات دسترسی به انرژی قابل تجدید، دسترسی به آب آشامیدنی پاک و صحی، دسترسی به امکانات صحی، رشد و ترویج زراعت، دسترسی مردم به مارکیت و شهرها از طریق اعمار سرک، پل و پلچک و دسترسی به خدمات آموزشی در اولویت کاری خود قرار می دهد.

سومین روز “پنجمین نشست ملی مشورتی شوراهای انکشافی روستا های افغانستان” امروز (دوشنبه) در کابل برگزار شد و مقام های حکومت وحدت ملی تعهد سپرد که در راستای ۶ نیاز عمده روستا نشینان تلاش جدی کند.

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات افزود: در روز اول جلسه مقدماتی، اعضای شوراهای انکشافی روی شش اولویت اساسی تاکید کردند و خواستار کار روی این ۶ اولویت شدند.

درانی در ادامه افزود: طی چند سال گذشته از طریق برنامه ملی آب رسانی و برنامه همبستگی ملی ۴۲ درصد مردم دهات به آب صحی دسترسی پیدا کرده که بعد از این طریق برنامه همبستگی ملی، حکومت مصمم است تا آمار را بلند برده و در تمام دهات افغانستان آب آشامیدنی صحی قابل دسترس باشد.

او هم چنان تصریح نمود که از انرژی قابل تجدید نه تنها برای تنویر منازل بلکه برای رشد صنایع بزرگ و کوچک نیز در روستا ها استفاده خواهد شد.

در همین حال بعضی از اشتراک کنندگان در پنجمین نشست ملی مشورتی شوراهای انکشافی روستا های افغانستان، میگویند که تغییر نام برنامه همبستگی ملی به میثاق شهروندی باعث توقف پروژه های انکشافی در روستاها خواهد شد.

اما وزیر احیا و انکشاف دهات با رد این گفته ها خاطر نشان کرد که حکومت جهت موثریت بیشتر پروژه ها نام این برنامه را به میثاق شهروندی تغییر داده است

او تاکید کرد که دوام برنامه همبستگی ملی تضمین میشود و در برنامه میثاق شهروندی پروژه های انکشافی در سطح کشور گسترش داده میشود.

درانی خاطر نشان کرد که طی چند سال گذشته مالکیت شورا های انکشافی را تنها وزارت احیا و انکشاف دهات به عهده داشته است اما پس از این تمام وزارت ها برنامه های انکشافی خود را از طریق برنامه میثاق شهروندی تطبیق میکنند و وزارت احیا و انکشاف دهات در آن نقش نظارت کننده را دارد.

گفتنی است که بر اساس آمار ارایه شده از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات در ۱۲ سال گذشته ۷۲ هزار پروژه در ۳۴۸۰۰ قریه در سراسر افغانستان توسط برنامه همبستگی ملی تطبیق شده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.