• انتشار: 1 ژوئن 2016
  • ساعت: 16:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9958
پرینت

هر شش ثانیه یک تن در جهان بر اثر مصرف تنباکو جان می دهد

سازمان جهانی صحت با نشر گزارشی اعلام کرد که در جهان هر شش ثانیه یک تن بر اثر مصرف تباکو جان می دهد که حدود ۶ میلیون تن می شود.

بر اساس پیش بینی های سازمان جهانی صحت، شمار تلفات ناشی از استعمال تنباکو در جهان تا سال ۲۰۳۰ میلادی به هشت میلیون نفر در سال خواهد رسید.

وزارت صحت عامه کشور نیز می گوید که بیماری‌های سرطانی، مشکلات قلب و شش‌ها، فشار خون، مرض شکر و شمار دیگر مشکلات صحی در نزد کسانی بیشتر دیده می شود که مشتقات تنباکو به ویژه سگرت را استعمال می کنند.

به گفته وزارت صحت، مطالعات نشان داده است که استعمال تنباکو یکی از عوامل اساسی ابتلا به سرطان می باشد. حدود ۴۲ درصد بیماری‌تنفسی و ۱۰ درصد مشکلات قلب و رگ‌ها به خاطر استعمال تنباکو به میان می آید.

مقام‌های وزارت صحت عامه در مراسمی به مناسبت روز منع استعمال تنباکو، از افزایش مصرف قلیون در بین جوانان به شمول بانوان خبرداده و استعمال آن را به مراتب زیانبارتر از مصرف سگرت خواندند.

وزارت صحت می گوید که بیش از ۳۵ درصد افراد ۱۵ سال و بالاتر از آن در شهر کابل تنباکو مصرف می کنند.

وزارت صحت افغانستان تلاش دارد که برای کاهش مصرف و زیان‌های تنباکو، قانون کنترول تنباکو در آن کشور تصویب و توشیح شود. بر اساس این قانون مصرف تنباکو محدود شده و اعلانات و اشتهارات آن از طریق رسانه ها منع خواهد شد.

افزون بر اعلانات در مورد زیان‌های مصرف تنباکو، وزارت صحت عامه در نظر دارد که در این قانون، دفاتر دولتی و غیردولتی، شفاخانه‌ها، هوتل‌ها و رستوران‌ها و سایر اماکن عامه به عنوان ساحات منع استعمال تنباکو اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.