• انتشار: 5 فوریه 2019
  • ساعت: 23:28
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32009
پرینت
رئیس جمهور غنی در گفتگو با طلوع نیوز

شرکت کنندگان نشست مسکو نمی توانند از افغانستان نمایندگی کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهور گفته است که شرکت کنندگان در نشست مسکو صلاحیت اجرایی ندارند و نمی توانند از افغانستان نمایندگی کنند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور گفته است که شرکت کنندگان نشست مسکو صلاحیت اجرایی ندارند و نمی‌توانند از افغانستان نمایندگی کنند.

آقای غنی در یک گفتگو با تلویزیون طلوع گفته است که بدون یک توافق سرتاسری، پیمان صلح با طالبان عملی شده نمی تواند.

رئیس‌جمهور غنی وعده طالبان را برای قطع رابطه با گروه القاعده یک پیشرفت در روند صلح می داند.

وی اطمینان می دهد که انتخابات ریاست‌جمهوری صد در صد در زمان معیین آن برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور غنی همزمان با نشست مسکو در گفتگوی ویژه با طلوع نیوز در باره روند صلح افغانستان و این که جایگاه حکومت افغانستان در این روند در کجا است، صحبت کرده و نشست مسکو را بی فایده می داند.

محمد اشرف غنی  گفت:«همراه کی، چی را موافقه می کنند؟ قدرت اجرایی شان کجا است؟ صد ها این گونه مجلس شود تا دولت افغانستان، شورای ملی افغانستان، نهاد های قانونی افغانستان روی آن صحه نگذارند، کاغذ است.»

رئیس جمهور غنی می گوید که نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در گفتگو هایش با نمایندگان طالبان با حکومت افغانستان مشوره می کند و حکومت از آنچه که در این نشست ها می گذرند آگاه است.

وی می افزاید:«تمام مذاکره همراه ما شریک می شود، تمام مذاکره با ما عیار می شود و مذاکره قدم به قدم با مشوره و با طرح ما انشاالله به پیش می رود.»

اما رئیس جمهور به این باور است که بدون یک توافق سرتاسری، پیمان صلح عملی شده نمی تواند.

غنی در ادامه گفت:«پیمان صلح بدون موافقت سرتاسری و مراحل قانونی انجام شده نمی تواند، آیا قانون اساسی مرا این صلاحیت را داده است که دولت جمهوری افغانستان را منحل بسازم؟»

در این گفتگو در باره احتمال ایجاد حکومت موقت نیز از رئیس جمهور  پرسیده می شود:

غنی بیان داشت:«صد ها آوازه را انداخته اند که در باره حکومت موقت گفته شده است، پرسان کنید آقای خلیل زاد را و صد بار قسم می خورد که در باره حکومت موقت کسی چیزی نگفته است، اگر کسی گفته است بیاید که با آقای خلیل زاد رو به رو اش کنم.»

جمهور غنی تأکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری در زمان معیین آن برگزار خواهد شد و آمادگی ها نیز برای برگزاری این انتخابات گرفته شده اند.

غنی گفت:«انتخابات در پیش رو است، صد در صد برگزار می شود، کمر را ببندید تا به سوی انتخابات برویم.»

رئیس جمهور غنی گفت که اوضاع برای آمدن صلح در افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر مساعد تر شده است و او نگران ادامه گفتگو ها میان نمایندگان طالبان و نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیست، اما تأکید می ورزد که هماهنگی ها در این روند باید بیشتر شوند.

رئیس جمهور غنی می گوید که وعده طالبان برای قطع رابطه با گروه القاعده یک پیشرفت در روند صلح است، اما این وعدهء طالبان نیز باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

این در حالی است که عباس استانکزی رئیس هیأت طالبان در نشست مسکو گفته است که قانون اساسی افغانستان اعتبار ندارد و باید ابطال شود و یک قانون اساسی دیگر براساس شریعت اسلامی با تفسیر طالبانی جایگزین قانون اساسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.