سیاستِتیتر یک

شرکت کنندگان در نشست همکاری اسلامی روی ایجاد یک صندوق وجهی توافق کردند

وزرای خارجه ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی و شماری از کشورهای دیگر و نهادهای بین المللی امروز (یکشنبه ۲۸ قوس) در اسلام آباد توافق کردند تا به منظور رسیدگی به بحران اقتصادی افغانستان ناشی از سقوط دولت، یک صندوق وجهی بشردوستانه تاسیس گردد.

به نقل از رویترز، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در یک نشست مطبوعاتی گفت اشتراک کنندگان در این نشست توافق کرده اند که یک صندوق وجهی بشردوستانه برای رسیدگی به بحران اقتصادی افغانستان تاسیس گردد.

وی گفت که این صندوق زیر نظر بانک توسعه جهانی ایجاد می گردد تا از این طریق کمک ها با هماهنگی دیگر گروه ها به افغانستان منتقل شوند.

وزیر خارجه پاکستان همچنین گفت که اشتراک کنندگان در این نشست خاطرنشان کرده اند دسترسی افغانستان به منابع مالی اش جهت جلوگیری از فروپاشی اقتصادی بسیار حیاتی است و از این رو باید راهکارهای واقعی برای آزادسازی میلیاردها دالر سرمایه افغانستان بررسی گردد.

گفتنی است که به دنبال روی کار آمدن طالبان در افغانستان، امریکا در حدود ۹٫۵ میلیارد دالر از دارایی های نقدی بانک مرکزی افغانستان در خارج از کشور را مسدود کرد.

اعضای سازمان همکاری اسلامی امروز یکشنبه ۲۸ قوس در اسلام آباد گردهم آمدند تا ضمن بررسی اوضاع در افغانستان راه حلی برای مشکلات بیابند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا