• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۲۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67659
پرینت

شرکت کنندگان نشست هند بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند

به نقل از اعلامیه ای که از سوی وزارت خارجه هند نشر شده آمده است که شرکت کننده‌گان این نشست بر ایجاد یک حکومت همه‌شمول در افغانستان تأکید کرده‌اند.

شرکت کنندگان نشست منطقه‌یی در باره افغانستان در دهلی نو بر ایجاد حکومت فراگیر و همکاری میان کشور های منطقه در مبارزه با تروریزم تاکید کردند.

به نقل از اعلامیه ای که از سوی وزارت خارجه هند نشر شده آمده است که شرکت کننده‌گان این نشست بر ایجاد یک حکومت همه‌شمول در افغانستان تأکید کرده‌اند.

بر بنیاد این اعلامیه، مشارکت کننده‌گان نشست منطقه ای در باره افغانستان روی شماری از مسایل از جمله هراس‌افگنی، قاچاق مواد مخدر، افراط‌گرایی و فراهم سازی کمک‌های بشری بحث و گفتگو کردند.

آنان در تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان را یک نیاز دانسته و افزوده اند که باید به خواست تمامی شهروندان این کشور توجه شود.

در اعلامیه آمده است: «باید تمام بخش‌های جامعه افغانستان، به شمول گروه‌های قومی-سیاسی در حکومت شامل باشند.»

اشتراک کننده‌گان تمامی فعالیت‌های هراس‌افگنی در افغانستان را محکوم کرده و تعهد کرده اند که در برابر فعالیت‌های تروریزم مبارزه خواهند کرد.

آجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند، گفت: «ما تحولات را در این کشور کاملا زیر نظر داریم، زیراین تحولات پیامد‌های مهمی نه تنها برای مردم افغانستان دارند، بل برای کشور های همسایه و منطقه نیز دارد. اکنون زمان رای‌زنی، هماهنگی و همکاری میان ما و کشورهای منطقه است.» 

کشورهای اشتراک کننده بر عدم مداخله در امور داخلی افغانستان تاکید کرده و اعلام کرده اند که از صلح و ثبات دراین کشور حمایت می‌کنند.

اعلامیه می‌افزاید که رعایت حقوق بشری و همچنان احترام به حقوق اساسی زنان، کودکان و دیگر اقلیت‌های قومی نباید نادیده گرفته شوند.

این نشست که به میزبانی هند در شهر دهلی نو برگزار شده بود، (مشاوران امنیت ملی) چندین کشور از جمله هند، ایران، روسیه و پنج کشور آسیای مرکزی اشتراک داشتند.

با آنکه از پاکستان و چین نیز در نشست دعوت شده بود، اما این دو کشور در این نشست شرکت نکردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.