اقتصاد

شرکت هوایی آریانا اقلام صادراتی تاجران را به‌هند انتقال می‌دهد

براساس این توافق‌نامه شرکت هوایی آریانا میوه‌جات تازه و خشک، نباتات طبی، سبزیجات، قالین، مواد صادراتی معدنی، صنایع دستی، محصولات حیوانی و سایر اموال تجارتی را به نرخ مناسب به‌کشور هندوستان انتقال می‌دهد.

خان‌جان الکوزی معاون اول هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع، امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری امضایی این توافق‌نامه برای صادرات کشور گام بسیار مهم و موثر خواند.

الکوزی هم‌چنان از شخص رئیس جمهوری بابت حمایت و توجه ایشان در زمینه انتقال اقلام صادراتی از طریق کارگوی هوایی به‌کشور هندوستان قدر دانی کرد.

او تصریح کرد که مطابق مواد این توافق‌نامه انتقال کارگو از فرودگاه بین‌المللی کابل و فرودگاه قندهار به فرودگاه‌های دهلی و امرتسر کشور هندوستان توسط هواپیما با پرداخت قیمت فی کیلو “۲۰” سنت از جانب تاجر و بقیه آن از جانب حکومت افغانستان، انجام می‌شود.

او اضافه کرد که در برگشت نیز انتقال کارگو از فرودگاه دهلی و امرتسر به فرودگاه بین‌المللی کابل و کندهار نیز با پرداخت “۴۰” سنت از جانب تاجر و بقیه آن از جانب حکومت افغانستان، صورت می‌گیرد.

براساس گفته‌های الکوزی؛ درصورت نیاز با در نظرداشت امکانات، از فرودگاه‌های هرات و مولانا جلال‌الدین بلخی نیز به این منظور استفاده خواهد شد.

معین هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع در اخیر از تمام تاجران صادرکننده خواست تا مطابق تعهدات سپرده شده خویش اجناس صادراتی شانرا در وقت و زمان معینه به فرودگاه‌های کابل و کندهار حاضر کنند.

در همین حال، کپتان محمد نادر عمر رئیس عمومی د آریانا افغان هوایی شرکت پس از امضای توافقنامه در مورد زمان آغاز اولین پرواز اموال صادراتی به هندوستان گفت که اولین پرواز از فرودگه کابل به تاریخ پانزدهم جون و به تعقیب آن از فرودگاه کندهار به تاریخ بیستم جون امسال صورت خواهد گرفت.

آقای عمر تصریح کرد که آنان از هواپیماهای چارتر استفاده می‌کنند. او ابراز امیدواری کرد که در آینده به همکاری حکومت بتوانند هواپیماهای کارگو از خود آریانا داشته باشند.

کامله صدیقی معین تجارتی وزارت تجارت و صنایع افغانستان نیز در این نشست خبری امضای توافقنامه فوق را یک موفقیت بزرگ برای صادرکنندگان و باغداران کشور خواند که میتوانند از این طریق محصولات و تولیدات خویش را به هندوستان صادر کنند.

خانم صدیقی افزود که ظرفیت تولیدات در افغانستان بیشتر شده‌است؛ اما متأسفانه امکانات دسترسی به بازار های جهان محدود می باشد، که با امضای این توافقنامه بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

براساس گفته‌های معین تجارتی وزارت تجارت و صنایع افغانستان؛ افزایش صادرات می‌تواند از یکسو زمینه کار و اشتغال را بیشتر سازد و از جانب دیگر محصولات کشور به بازارهای جهانی راه پیدا خواهد کرد.

براساس معلومات مسوولان در اتاق تجارت و صنایع؛ دولت افغانستان به منظور حمایت از صادرات افغانستان به کشور هندوستان تخفیف ویژه‌ای را در نظر گرفته و تاجران صادرکننده صرف آن قیمت را به شرکت کارگوی هوایی آریانا پرداخت می کنند که قبلاً از طریق انتقال زمینی پرداخت می کردند و متباقی مصارف به شکل تشویقی از بودجه دولت پرداخت خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا